Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...
IWIS 2019 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie...
Zajęcia wyjazdowe energetyków We wrześniu, jak co roku klasy energetyki odnawialnej...
Berlin, Berlin… ich hab dich lieb! Druga tura szkolenia w ramach programu Erasmus+...
STYPENDIUM MARSZAŁKA 2019 KOMUNIKAT W SPRAWIE STYPENDIUM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA...
Matematyka dla pierwszoklasistów! Pani Dorota Maleszka zaprasza na cykl spotkań...
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

ZAPpressFoto 2019

Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają nas swym przysłowiem Chińczycy. A rzeczywistość wokół nas kusi, zachwyca, bulwersuje i żąda komentarza. Wydaje się nam, że w tej sytuacji nie od rzeczy będzie zbadać, jak świat wokół nas postrzegają ZAPowicze. Z fotograficzną niedokładnością, fantazją, z dbałością o szczegół.... Albo wcale nie... Fotografujcie, pstrykajcie, klikajcie, róbcie konkursowe foty i fotki... Chcemy spojrzeć na świat Waszymi oczami... proszę, pokażcie go nam!  
Regulamin ZAPpressFoto.

Danuta Połomska


 


 

 

 

 

 

Góra Grosza 2019

Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom – Góra Grosza. A w naszej szkole konkurs pod tym samym tytułem. Zbierajcie w klasach jak najwięcej monet od 1 gr do 5 zł, następnie Wasze miedziaki będą ważone. Wygrywa klasa, której „góra grosza” będzie najcięższa. Na zwycięzców czekają niespodzianki. Policzone paczki groszaków proszę przekazać pani Beacie Durze lub pani Dominice Sadowskiej do 20 grudnia 2019. 

Upoluj swoją książkę

Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12 książkowych bestsellerów! Nasza szkoła po raz kolejny zgłosiła się do udziału w projekcie „Upoluj swoją książkę”, w którym bierze udział 1500 szkół średnich. Wystarczy pobrać darmową aplikację i zeskanować kod QR z plakatów rozmieszczonych w naszej szkole aby uzyskać  dostęp do 12 książek w formie e-booka i audiobooka. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od pięciu lat realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Czytaj PL”. Serdecznie ZAPraszamy!

Dominika Różańska


 


 

Szkoła E(x)plory 2019

 

W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery zespoły ZST brały udział w finale konkursu E(x)plory. Zespół Szkół Technicznych otrzymał tytuł „Szkoły E(x)plory” i bon edukacyjny o wartości 3.000 zł,
za zgłoszenie największej liczby projektów zakwalifikowanych do krajowego konkursu E(x)plory 2019. Pan dr Paweł Sobczak – nauczyciel ZST otrzymał tytuł „Nauczyciela E(x)plory 2019”.

W konkursie wzięło udział 177 projektów z całej Polski. 33 projekty były prezentowane podczas finału w Gdyni, w tym cztery prace z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp.: „Robot w służbie straży, czyli mobilny strażak” - Bartłomiej Owczarz, Filip Tomczyk, Maciej Owczarz. 2.  „Zgniatarka do blach z innowacyjnym napędem elektrycznym” - Mikołaj Fischer. 3. „Optymalizacja procesów produkcyjnych za pomocą problemu komiwojażera” - Grzegorz Gorzaniak, Bogumił Skoczylas. 4. „Cele dla ogniw akumulatorowych zwiększające ich wydajność" - Jakub Baraniak, Karolina Szczepaniak.


 

 

9. Konferencja ARISS w Polsce za nami

26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 9. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 80 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 wykładów i prezentacji.

Podobnie jak w poprzednich latach, konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – pani Elżbiety Leszczyńskiej i Starosty Ostrowskiego – pana Pawła Rajskiego. Honorowym przewodniczącym konferencji był Gaston Bertels ON4WF, były przewodniczący ARISS oraz ARISS Europa, który w tym roku przygotował dla nas prezentację, w której dokonał podsumowania działalności ARISS w ostatnim okresie.

O planach i zamierzeniach ARISS na przyszłość opowiadał w swojej prezentacji Oliver Amend DG6BCE – przewodniczący ARISS Europa oraz wiceprzewodniczący ARISS International. W 2020 roku planuje się umieszczenie na pokładzie ISS nowego sprzętu radioamatorskiego, w tym systemu amatorskiej telewizji cyfrowej o zupełnie nowych możliwościach. Organizacja ARISS we współpracy z AMSAT i biurem edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej zamierza uruchomić szereg projektów skierowanych do szkół.

Pierwszą sesję konferencji prowadził Armand Budzianowski SP3QFE, mentor ARISS Europa, członek grupy technicznej ARISS HTT i reprezentant naszego regionu w ARISS International. Przybliżył uczestnikom na czym polega uprawiane hobby jakim jest krótkofalarstwo. Przedstawił też zadania i struktury organizacyjne ARISS, wprowadził uczestników w zagadnienia związane z organizacją łączności ARISS w szkole.

Wyjątkowym gościem i prelegentem tegorocznej konferencji była Micol Ivancic IU2LXR z Włoch, która jest prezesem ISSfanclub (issfanclub.eu) oraz jednym z operatorów telemostowej stacji naziemnej ARISS – IK1SLD. W swoich wystąpieniach przybliżyła działalność stowarzyszenia ISSfanclub oraz portalu internetowego issfanclub.eu. Opowiedziała też o zespole i wykonywanych zadaniach przez stację naziemną IK1SLD. 

Aby przystąpić do programu ARISS należy zorganizować odpowiedni zespół ludzi, opracować program edukacyjny i przygotować wniosek aplikacyjny. Koordynator PZK ds. ARISS – Sławomir Szymanowski SQ3OOK wyjaśnił w jaki sposób przygotować wymagane dokumenty.

Drugą sesję konferencji rozpoczęła pani dr Sylwia Nasiłowska (Park Naukowo – Technologiczny „Świerk”) wykładem na temat „Teledetekcja w analizie środowiska geograficznego”. Wykład uświadomił nam, że techniki zobrazowań teledetekcyjnych są wykorzystywane w różnych dziedzinach działalności człowieka, często tam, gdzie tego nie spodziewalibyśmy się. Z pewnością dla wielu osób była to okazja do pogłębienia i uaktualnienia swojej wiedzy na temat środowiska – jego badania i ochrony. Wykład był bardzo interesujący dla uczestników konferencji.

W związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu, postanowiliśmy przybliżyć wydarzenia z tamtych lat. Dla młodszych uczestników konferencji była to często zupełnie nowa wiedza na ten temat. O historii podboju Księżyca opowiadał dr Przemysław Bartczak (Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM).

Dr Armand Budzianowski (Narodowe centrum Badań Jądrowych) postanowił w tym roku uświadomić nam, że w badaniach i eksploracji kosmosu bardzo ważna jest wiedza z zakresu chemii. Jego wystąpienie to nie tylko próba udowodnienia tego faktu, ale również propozycje, które mogą uatrakcyjnić zajęcia szkolne, zachęcić uczniów do uczenia się.

Trzecia sesja jak zawsze miała charakter techniczny. Na początku tego roku uruchomiano transpondery radioamatorskie na katarskim geostacjonarnym satelicie komunikacyjnym Es’hail2. Olgierd Pilarczyk SQ3SWF opowiedział nam o tej nowej erze w kontaktach krótkofalarskich. Omówił możliwości i zasady pracy przez satelitę, minimalne wymagania sprzętowe konieczne do prowadzenia łączności.

Przez satelitę Es’hail2 radioamatorzy mogą prowadzić łączności w systemie telewizji cyfrowej w standardzie DVB-S. Tomasz Salwach SQ6QV opowiedział o zasadach przesyłania sygnałów telewizji cyfrowej, zaprezentował sprzęt nadawczo – odbiorczy, a uczestnicy konferencji mogli zobaczyć odbierany z satelity sygnał telewizyjny na stanowisku zainstalowanym w… auli szkolnej. Tomek jest pierwszym radioamatorem z Polski, który przeprowadził łączność DATV przez tego satelitę. Może niebawem pojawią się kolejne polskie stacje TV.

Przedstawione przez Kolegów tematy są z pewnością szerokim polem do działania dla krótkofalowców przygotowujących młodzież do szkolnego kontaktu ARISS. Jak wcześniej wspomniał Oliver Amend w swoim wystąpieniu, niebawem możliwości takich transmisji telewizyjnych pojawią się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tyle, że tutaj będzie o wiele trudniej, ponieważ stacja kosmiczna porusza się dość szybko na niebie, w przeciwieństwie do pozornie nieruchomego Es’hail-sata.

Pozostając w temacie łączności satelitarnych, Zbigniew Głuchowicz SQ2EAR zaprezentował wykonany przez siebie rotor AZ/EL do lekkich anten yagi. Opis rozwiązania można znaleźć w Internecie, natomiast na konferencji mogliśmy zobaczyć działające urządzenie i wysłuchać rad wykonawcy. Krzysztof Pokorski SQ7IQA specjalnie na konferencję zbudował makietę anteny, która jest umieszczona na ISS i jest wykorzystywana do szkolnych kontaktów ARISS.

Kontynuacją wątku poświęconego Księżycowi było wystąpienie Armanda Budzianowskiego SP3QFE, w którym opowiedział o tym, jak grupa polskich krótkofalowców wysłała w systemie SSTV w kierunku Księżyca obrazki przygotowane uprzednio przez dzieci. Wydarzenie odbyło się w ramach Global Astronomy Month 2012. Odbity od Księżyca sygnał radiowy został odebrany przez radioteleskop Camras w Holandi, z którego zdekodowano obrazy. Wydarzenie było możliwe dzięki krótkofalowcom z Kłodzkiej Grupy EME. Na dzieci - uczestników tamtych wydarzeń czekają otrzymane niedawno certyfikaty.

Tradycyjnie konferencja była okazją do wręczenia podziękowań za działalność na rzecz propagowania krótkofalarstwa i zaangażowania na rzecz ARISS. W tym roku wręczono też Złote Odznaki Honorowe Polskiego Związku Krótkofalowców. Otrzymali je członkowie PZK z Oddziału Terenowego Południowej Wielkopolski: Grzegorz Dobrychłop, SP3RNZ oraz Jerzy Gomoliszewski, SP3SLU. Kilka tygodni wcześniej takie odznaki odebrali podczas spotkania w Burzeninie Bogdan Szkudlarek SP3LD i Jerzy Smoczyk SP3GEM.

Zorganizowanie konferencji było możliwe dzięki współpracy i wsparciu:

- Polskiego Związku Krótkofalowców,
- Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim,
- Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły ZAP-Edukacja z Ostrowa Wielkopolskiego,
- Oddziału Terenowego 27 PZK Południowa Wielkopolska,
- Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW,
- Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta” oraz innych podmiotów i osób prywatnych.

ARISS to międzynarodowa grupa robocza non-profit, która koordynuje i realizuje zadania pozwalające umieścić w przestrzeni kosmicznej, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, radioamatorskie stacje nadawczo - odbiorcze m.in. do łączności głosowych, cyfrowych i telewizyjnych oraz wykorzystać go na potrzeby edukacji uczniów na całym świecie. Jednym z takich programów jest zaplanowana łączność ARISS (ARISS school contact).

Program ARISS jest realizowany przez partnerów z agencji kosmicznych:

- Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu - NASA z USA,
- Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos z Rosji,
- Europejska Agencja Kosmiczna - ESA,
- Narodowe Centrum Badania Kosmosu - CNES z Francji,
- Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej - JAXA,
- Kanadyjska Agencja Kosmiczna - CSA, we współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną AMSAT i organizacjami krótkofalowców zrzeszonymi w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej - IARU, w tym Polski Związek Krótkofalowców - PZK. Galeria foto.

Armand Budzianowski, SP3QFE, Sławomir Szymanowski, SQ3OOK


 

Deathmatch

Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10 października zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, uczniowie klasy 4i2, pod okiem pani Doroty Kieliby oraz pani Anny Mrowińskiej udali się na strzelnicę sportowo-bojową Karczemka pod Pleszewem.

Przygotowania do realizacji przedsięwzięcia przebiegały bardzo sprawnie. Autobus, którego zadaniem było przemieszczenie grupy, został podstawiony nieopodal szkoły. Po półgodzinnej podróży wszyscy dotarli na miejsce.
Paintballowe rozgrywki były poprzedzone instruktażem dotyczącym zasad zachowania bezpieczeństwa, używania markerów, a także zaznajomieniem grupy z warunkami terenowymi oraz granicami pola "starć". Pierwszym trybem rozgrywki była rozgrzewka, która miała na celu zapoznanie się z otrzymanym egzemplarzem markera, rozrzutem kul z farbą względem odległości, a także ich trajektorią lotu. Kolejnym z trybów rozgrywki było tzw. Capture the Flag, gdzie klasa 4i2 została podzielona na dwie drużyny. W tym wypadku drużyny miały za zadanie obronę oraz zdobycie flagi. Ostatnim z trybów był po prostu Team Deathmatch - drużyna na drużynę, bez sztywno określonych zasad wygranej.
Ten jakże aktywny wypoczynek zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Około godziny 15, zmęczeni ale szczęśliwi uczniowie byli już na terenie szkoły. Wszystko odbyło się wyjątkowo bezpiecznie i mimo dużej kontuzyjności tego sportu, nikt nie doznał żadnego poważnego urazu.

Sebastian Bączyk


 

ŚwiZSTaki na Śnieżce

Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie niejednego Polaka. Toteż prawdziwie nieprzebrane tłumy wydeptywały drogi na Śnieżkę, by ze szczytu podziwiać urodę okolicy. W tej masie ludzi widać było ŚwiZSTaki, które również szalały po zboczach. Zauroczeni jesienną aurą, brodząc w żółtych płomieniach liści młodzi ZAPowicze z rozpędu zrobili jeszcze w Górach Izerskich Wysoką Kopę. I padli... choć z niemałą satysfakcją... 

 


 

opatrunek na ratunek

Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information