Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Finał Olimpiady OITiW 30 czerwca 2020 r. w auli Zespołu Szkół Technicznych...
Pitching filmowy ZAPowiczów 2 marca 2020 roku grupa ZAPowiczów uczestniczyła w...
Deutsch ist in 2020   W piątek 28 lutego 2020 r. w IV LO odbył się XVI...
Boszkowo W związku z konsekwencjami pandemii i nieustającym...
Pączek dla Afryki 20.02.2020 r.,  w "Tłusty Czwartek", nasza szkoła po...
Turniej Opowiadań 2020 We wtorek 18 lutego 2020 roku w Zespole Szkół...
Warsztaty SIR 11 lutego br. w sali konferencyjnej odbyło się...
Pomoc braciom mniejszym Wspaniały odzew szkolnej społeczności na zbiórkę dla...
Za rok musi być złoto! Kolejny rok z rzędu siatkarze ZST osiągnęli sukces. Po...
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Praktyka zawodowa w Eisfeld

 

W ramach projektu ”Europejskie staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim” 16 uczniów ZST z germanistkami Anną Mrowińską i Dominiką Sadowską wyjechało na 2 tygodniową praktykę zawodową do Niemiec. Uczestnicy projektu zdobywali nowe doświadczenia i pogłębili swoją wiedzę i umiejętności w wymiarowaniu 3D, programowaniu maszyn CNC, wykonywaniu pomiarów mechanicznych za pomocą specjalistycznych przyrządów pomiarowych, obsłudze frezarki CNC oraz przygotowali i wykonali produkty końcowe: logo szkoły ZST, logo Powiatu Ostrowskiego i logo FRSE.

Uczniowie mieszkali w przytulnym internacie w Hildburghausen, a zajęcia odbywały się w Centrum Kształcenia wEisfeld. Przed trzema laty Centrum zostało poddane modernizacji. Dzięki wsparciu zakładów przemysłowych powiatu Hildburghausen uczniowie mogą się szkolić w obsłudze maszyn sterowanych numerycznie. Baza dydaktyczna jak i kadra szkoleniowa są na najwyższym poziomie. Dyrektor Centrum Kształcenia (HBZ) Pan Kai Michaelis jak i nauczyciela prowadzący zajęcia wysoko ocenili współpracę z naszą młodzieżą. Wielokrotnie podkreślali, że nasi uczniowie szybko przyswajają nowe umiejętności i są zmotywowani do nauki.

Poza zajęciami uczniowie mieli możliwość poznania niemieckiej kultury. Zwiedzili ciekawe miejsca jak muzeum broni i pojazdów w Suhl oraz zamki i twierdze w Coburgu i jego okolicach. Turyngia jest „zielonym sercem Niemiec”, które zachęca do aktywnego spędzania czasu. Młodzież chętnie spędzała czas wolny na wędrówkach i dowiedziała się, że wiele wież widokowych nazywa się „Bismarckturm”. Miło wspominają również wieczór z Pizzą. Dyrektor HBZ umożliwił uczniom zwiedzanie jednego z największych zakładów przemysłowych w regionie Firmę GPM Geräte- und Pumpenbau GmbH, zajmującą się produkcją pomp do znanych marek samochodowych.

Uczniowie są bardzo zadowoleni z praktyk o czym świadczą przykładowe wypowiedzi: 
Patryk: „Nauczyłem się wielu nowych rzeczy o wymiarowaniu w 3D i programowaniu frezarki.”
Maciej: „Bardzo mnie cieszy, że mogłem podszkolić swój niemiecki.”
Ania: „Wielu ludziom wydaje się, że obróbka metali to zajęcie tylko dla mężczyzn. Ale to nie prawda, gdyż jestem dobrym przykładem na to, że kobieta potrafi również zaprogramować i obsługiwać frezarkę CNC. W zakładzie  GPM Geräte- und Pumpenbau GmbH dowiedziałam się, że 1/3 zatrudnionych to właśnie kobiety.”
Michał: „Świetny projekt! Cieszę się, że mogłem w nim uczestniczyć. Dziękuję wszystkim, którzy tworzyli i zrealizowali ten projekt.” Na zakończenie praktyk uczniowie otrzymali mały upominek i certyfikaty.

[Dominika Sadowska]


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information