Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyka dla pierwszoklasistów! Pani Dorota Maleszka zaprasza na cykl spotkań...
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Praktyka zawodowa w Eisfeld

 

W ramach projektu ”Europejskie staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim” 16 uczniów ZST z germanistkami Anną Mrowińską i Dominiką Sadowską wyjechało na 2 tygodniową praktykę zawodową do Niemiec. Uczestnicy projektu zdobywali nowe doświadczenia i pogłębili swoją wiedzę i umiejętności w wymiarowaniu 3D, programowaniu maszyn CNC, wykonywaniu pomiarów mechanicznych za pomocą specjalistycznych przyrządów pomiarowych, obsłudze frezarki CNC oraz przygotowali i wykonali produkty końcowe: logo szkoły ZST, logo Powiatu Ostrowskiego i logo FRSE.

Uczniowie mieszkali w przytulnym internacie w Hildburghausen, a zajęcia odbywały się w Centrum Kształcenia wEisfeld. Przed trzema laty Centrum zostało poddane modernizacji. Dzięki wsparciu zakładów przemysłowych powiatu Hildburghausen uczniowie mogą się szkolić w obsłudze maszyn sterowanych numerycznie. Baza dydaktyczna jak i kadra szkoleniowa są na najwyższym poziomie. Dyrektor Centrum Kształcenia (HBZ) Pan Kai Michaelis jak i nauczyciela prowadzący zajęcia wysoko ocenili współpracę z naszą młodzieżą. Wielokrotnie podkreślali, że nasi uczniowie szybko przyswajają nowe umiejętności i są zmotywowani do nauki.

Poza zajęciami uczniowie mieli możliwość poznania niemieckiej kultury. Zwiedzili ciekawe miejsca jak muzeum broni i pojazdów w Suhl oraz zamki i twierdze w Coburgu i jego okolicach. Turyngia jest „zielonym sercem Niemiec”, które zachęca do aktywnego spędzania czasu. Młodzież chętnie spędzała czas wolny na wędrówkach i dowiedziała się, że wiele wież widokowych nazywa się „Bismarckturm”. Miło wspominają również wieczór z Pizzą. Dyrektor HBZ umożliwił uczniom zwiedzanie jednego z największych zakładów przemysłowych w regionie Firmę GPM Geräte- und Pumpenbau GmbH, zajmującą się produkcją pomp do znanych marek samochodowych.

Uczniowie są bardzo zadowoleni z praktyk o czym świadczą przykładowe wypowiedzi: 
Patryk: „Nauczyłem się wielu nowych rzeczy o wymiarowaniu w 3D i programowaniu frezarki.”
Maciej: „Bardzo mnie cieszy, że mogłem podszkolić swój niemiecki.”
Ania: „Wielu ludziom wydaje się, że obróbka metali to zajęcie tylko dla mężczyzn. Ale to nie prawda, gdyż jestem dobrym przykładem na to, że kobieta potrafi również zaprogramować i obsługiwać frezarkę CNC. W zakładzie  GPM Geräte- und Pumpenbau GmbH dowiedziałam się, że 1/3 zatrudnionych to właśnie kobiety.”
Michał: „Świetny projekt! Cieszę się, że mogłem w nim uczestniczyć. Dziękuję wszystkim, którzy tworzyli i zrealizowali ten projekt.” Na zakończenie praktyk uczniowie otrzymali mały upominek i certyfikaty.

[Dominika Sadowska]


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information