Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Finał Olimpiady OITiW 30 czerwca 2020 r. w auli Zespołu Szkół Technicznych...
Pitching filmowy ZAPowiczów 2 marca 2020 roku grupa ZAPowiczów uczestniczyła w...
Deutsch ist in 2020   W piątek 28 lutego 2020 r. w IV LO odbył się XVI...
Boszkowo W związku z konsekwencjami pandemii i nieustającym...
Pączek dla Afryki 20.02.2020 r.,  w "Tłusty Czwartek", nasza szkoła po...
Turniej Opowiadań 2020 We wtorek 18 lutego 2020 roku w Zespole Szkół...
Warsztaty SIR 11 lutego br. w sali konferencyjnej odbyło się...
Pomoc braciom mniejszym Wspaniały odzew szkolnej społeczności na zbiórkę dla...
Za rok musi być złoto! Kolejny rok z rzędu siatkarze ZST osiągnęli sukces. Po...
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Znowu w drodze do gwiazd...

4 października 2014 roku odbyła się 4. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Tym razem gospodarzem był Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w styczniu br. miał miejsce 15 kontakt ARISS z Polski. Konferencja została po raz drugi oficjalnie wpisana w obchody  WORLD SPACE WEEK (Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej). 

Celem konferencji było zainteresowanie uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół programem ARISS oraz rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do tego przedsięwzięcia i wziąć w nim udział po spełnieniu odpowiednich wymagań. Konferencja miała też na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi, którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie jego realizacji. Był to również doskonały moment na nawiązanie kontaktów pomiędzy szkołami, krótkofalowcami w celu przyszłej współpracy. Podczas konferencji podsumowano dotychczasowych 15 kontaktów ARISS z Polski.

Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawili 14 prezentacji i referatów, które miały na celu zaprezentować program ARISS, pokazać jak przygotować merytorycznie i technicznie kontakt radiowy z ISS. Zaprezentowano też nowości radioamatorskie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konferencji towarzyszyły wystawy tematyczne związane z realizacją programu.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców: Piotr Skrzypczak (SP3JMR) - wiceprezes oraz Jerzy Gomoliszewski (SP3SLU) - członek zarządu d/s młodzieży.

Korzyści, jakie mamy z programu ARISS są olbrzymie. Polska jest od niedawna członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej i daje to ciekawe perspektywy dla młodego pokolenia, naszego kraju, przemysłu. Łazik Curiosity, który wylądował na Marsie posiadał przecież detektory podczerwieni wyprodukowane w Polsce i to one okazały się najlepszymi na świecie. Upowszechnianie wiedzy na temat badań i eksploracji kosmosu wśród młodych ludzi przyniesie na pewno w przyszłości wymierne korzyści. Sama łączność była wyjątkowym przedsięwzięciem dla naszej szkoły, ponieważ aby w tym programie wystartować trzeba było spełnić szereg kryteriów - przygotować program edukacyjny, dostosować wymagania techniczne by móc taką łączność w ogóle zrealizować. W łączności wzięły udział również dwie szkoły z naszego regionu, które zaprosiliśmy do współpracy: Gimnazjum nr 1 z Ostrowa oraz Szkołę Podstawową z Lamek – powiedział Sławomir Szymanowski (SQ3OOK), koordynator programu ARISS w Ostrowie Wielkopolskim, nauczyciel ZST. 

ARISS (AMATEUR RADIO ON THE INTERNATIONAL SPACE STATION) to międzynarodowa organizacja non-profit, umożliwiająca dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego zorganizowanie edukacyjnej telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (skrót MKS lub ang. ISS).  Międzynarodowa Organizacja ARISS współpracuje z agencjami kosmicznymi oraz krótkofalowcami z całego świata. Jej głównym zadaniem jest planowanie i realizowanie zadań związanych z umieszczeniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sprzętu radioamatorskiego, dzięki któremu może m.in. zrealizować szkolny kontakt ARISS. Projekt ARISS jest realizowany poprzez partnerów z agencji kosmicznych takich jak: Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu (NASA) z USA, Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos (RKA) z Rosji, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Narodowe Centrum Badania Kosmosu (CNES) z Francji, Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej (JAXA), Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA), w ramach współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) i organizacjami krótkofalowców z państw uczestniczących (w tym PZK z Polski).

Organizatorami konferencji byli Polski Związek Krótkofalowców, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „ZAP-Edukacja”, Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW, Grupa ARISS w Polsce przy wsparciu organizacyjnym m.in. ARISS i ARISS Europa oraz Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

 autor zdjęć: Michał Plewa


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information