Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyka dla pierwszoklasistów! Pani Dorota Maleszka zaprasza na cykl spotkań...
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Znowu w drodze do gwiazd...

4 października 2014 roku odbyła się 4. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Tym razem gospodarzem był Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w styczniu br. miał miejsce 15 kontakt ARISS z Polski. Konferencja została po raz drugi oficjalnie wpisana w obchody  WORLD SPACE WEEK (Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej). 

Celem konferencji było zainteresowanie uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół programem ARISS oraz rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do tego przedsięwzięcia i wziąć w nim udział po spełnieniu odpowiednich wymagań. Konferencja miała też na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi, którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie jego realizacji. Był to również doskonały moment na nawiązanie kontaktów pomiędzy szkołami, krótkofalowcami w celu przyszłej współpracy. Podczas konferencji podsumowano dotychczasowych 15 kontaktów ARISS z Polski.

Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawili 14 prezentacji i referatów, które miały na celu zaprezentować program ARISS, pokazać jak przygotować merytorycznie i technicznie kontakt radiowy z ISS. Zaprezentowano też nowości radioamatorskie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konferencji towarzyszyły wystawy tematyczne związane z realizacją programu.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców: Piotr Skrzypczak (SP3JMR) - wiceprezes oraz Jerzy Gomoliszewski (SP3SLU) - członek zarządu d/s młodzieży.

Korzyści, jakie mamy z programu ARISS są olbrzymie. Polska jest od niedawna członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej i daje to ciekawe perspektywy dla młodego pokolenia, naszego kraju, przemysłu. Łazik Curiosity, który wylądował na Marsie posiadał przecież detektory podczerwieni wyprodukowane w Polsce i to one okazały się najlepszymi na świecie. Upowszechnianie wiedzy na temat badań i eksploracji kosmosu wśród młodych ludzi przyniesie na pewno w przyszłości wymierne korzyści. Sama łączność była wyjątkowym przedsięwzięciem dla naszej szkoły, ponieważ aby w tym programie wystartować trzeba było spełnić szereg kryteriów - przygotować program edukacyjny, dostosować wymagania techniczne by móc taką łączność w ogóle zrealizować. W łączności wzięły udział również dwie szkoły z naszego regionu, które zaprosiliśmy do współpracy: Gimnazjum nr 1 z Ostrowa oraz Szkołę Podstawową z Lamek – powiedział Sławomir Szymanowski (SQ3OOK), koordynator programu ARISS w Ostrowie Wielkopolskim, nauczyciel ZST. 

ARISS (AMATEUR RADIO ON THE INTERNATIONAL SPACE STATION) to międzynarodowa organizacja non-profit, umożliwiająca dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego zorganizowanie edukacyjnej telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (skrót MKS lub ang. ISS).  Międzynarodowa Organizacja ARISS współpracuje z agencjami kosmicznymi oraz krótkofalowcami z całego świata. Jej głównym zadaniem jest planowanie i realizowanie zadań związanych z umieszczeniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sprzętu radioamatorskiego, dzięki któremu może m.in. zrealizować szkolny kontakt ARISS. Projekt ARISS jest realizowany poprzez partnerów z agencji kosmicznych takich jak: Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu (NASA) z USA, Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos (RKA) z Rosji, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Narodowe Centrum Badania Kosmosu (CNES) z Francji, Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej (JAXA), Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA), w ramach współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) i organizacjami krótkofalowców z państw uczestniczących (w tym PZK z Polski).

Organizatorami konferencji byli Polski Związek Krótkofalowców, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „ZAP-Edukacja”, Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW, Grupa ARISS w Polsce przy wsparciu organizacyjnym m.in. ARISS i ARISS Europa oraz Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

 autor zdjęć: Michał Plewa


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information