Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...
Peregrynacja Pierwszą grupą w tym roku, która odbyła staże w...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Kolejne doniesienia z Saloonu Literackiego!

Tym razem wyprawa do Krakowa miała miejsce w dniach 2-6 marca 2015 r. Choć pora raczej wczesnowiosenna, królewskie miasto przywitało Salonowców kapryśną pogodą. Wiało, zacinało deszczem, przenikało zimnem i tylko z rzadka krakowskie mury rozświetlało słońce. Wytrwałym kółkowiczom nie przeszkodziło to wcale w zdobywaniu grodu Kraka. Kilka razy przedeptali Rynek, sprawdzając, czy pijalnia czekolady cieszy się zasłużoną sławą. 

Skontrolowali stan opadów na Brackiej (akurat nie padało!) i zwiedzili kilka popularnych jadłopodajni w mieście. Ale na te wszystkie atrakcje można było sobie pozwolić, zasłużywszy na posiłek ciężką pracą wycieczkowicza. W ramach uprawiania zawodu turysty nasi wędrowcy najpierw wybrali się na oscarową „Idę” do kina w „Pałacu pod Baranami”. Gros czasu tego dnia zajęło im zwiedzanie podziemi krakowskiego rynku. Fascynująca multimedialna ekspozycja!!! 
Kolejny dzień zaczął się obserwacją otwierania ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. 
Później pielgrzymi wiwatowali na cześć hejnalisty, wygrywającego swój utwór. Strażak odpłacił tym samym – równie radośnie machał rękoma, trąbką i wykrzykiwał wesoło.  
Wędrowcy odwiedzili Rynek, podziwiali Sukiennice, stwierdzili brak Ratusza przy wieży i obejrzeli tylko jego makietę.
Wpadli na Uniwersytet Jagielloński, byli u stóp „Okna Papieskiego” na Franciszkańskiej i u Franciszkanów też, by przywitać się z najpiękniejszym witrażem w Polsce, a pawilon „Wyspiański 2000”, czyli nowe centrum informacji turystycznej, zaoferowało im kolejne witraże wielkiego krakowskiego twórcy. Stamtąd już tylko kawałek do Pałacu Wielopolskich – dzisiejszej siedziby władz miasta. I od razu, na Wawel.
Do królów i świętych, do Kaplicy Zygmuntowskiej, do dzwonu Zygmunta (wysoko) i (nisko) do krypt poetów, Chopina, królów i zasłużonych wielce Polaków.
Jeszcze później należało zapytać smoka, czy wyraża chęć zagrania w scrabble. Wyraził. A wizyta wędrowców w smoczej jamie uszczęśliwiła też panią sprzedającą tam precle – od razu pozbyła się 17 sztuk pieczywa – symbolu krakowskiego podjadania.
Część swojego czasu podróżnicy przeznaczyli na poznanie klimatu przedwojennych żydowskich miasteczek. Krakowski Kazimierz nadaje się do tego celu idealnie. Ciasne uliczki, stare kamieniczki, handel i handelek, mnóstwo knajpek, synagogi i cmentarze.... 
Oraz wielu zwiedzających, rozmawiających w najróżniejszych językach. Ale szczególnie po włosku. Atmosfera żydowskich domów modlitwy podziałała wyciszająco na obieżyświatów. Zamilkli, stali się refleksyjni, niektórzy nawet sięgnęli po książeczki do nabożeństwa...
Kraków słynie ze swoich kościołów i świątyń, dlatego ZAPowicze udali się również do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, do Łagiewnik. Wspólnie podziwiali ogrom przedsięwzięcia, jakim było wybudowanie tej ciekawej w formie, na wskroś nowoczesnej, minimalistycznej, ogromnej i pięknej świątyni. 
W czwartek wieczorem – czas na teatr. W tym roku – „Paw królowej” według nagrodzonej Literacką Nagrodą Nike powieści Doroty Masłowskiej. Inscenizacja prowokująca, szokująca i ilustrująca tezę o całkowitej przemianie teatru. Ale i tak warto było porozmawiać z aktorami Teatru Starego o ich dziele. 
Czas pobytu zbliżał się nieubłaganie do końca...  Jeszcze należało odwiedzić „Szufladę” Szymborskiej, wskoczyć na parę godzin do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, popodziwiać malarstwo polskie XIX w., samemu narysować to i owo,  a później pożegnać się z ulubionymi miejscami, zachwycić raz jeszcze miastem..., tym bardziej, że przy okazji – na Plantach – udało się też znaleźć wiosnę!
Dla Koła Qlturalnych ZAPian Kraków już na zawsze pozostanie miastem specjalnym, w którym znaleźć można klimatyczne miejsca, rzeczy, i ludzi :D
Ale największą spośród wszystkich wartością było to, że wycieczkowicze mogli pobyć ze sobą RAZEM – pośmiać się, powygłupiać, poszaleć, pośpiewać – pograć w karty, w scrabble (nawet ze smokiem wawelskim) i w Munchkina, popić to wszystko herbatą i zagryźć paluszkami z popcornem, chrupkami i żelkami. A kiedy trzeba – wspólnie popłakać :) Że mogli  NAWZAJEM poczuć się dla siebie ważni, zawrzeć nowe przyjaźnie, ofiarować sobie CZAS, którego zazwyczaj DLA INNYCH LUDZI nie mamy.
KOCHAMY KRAKÓW!
Magdalena Wojtasz
 

 

 

 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information