Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
Pomoc braciom mniejszym Jak co roku pomagamy naszym braciom mniejszym - psom i...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...
IWIS 2019 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Kolejne doniesienia z Saloonu Literackiego!

Tym razem wyprawa do Krakowa miała miejsce w dniach 2-6 marca 2015 r. Choć pora raczej wczesnowiosenna, królewskie miasto przywitało Salonowców kapryśną pogodą. Wiało, zacinało deszczem, przenikało zimnem i tylko z rzadka krakowskie mury rozświetlało słońce. Wytrwałym kółkowiczom nie przeszkodziło to wcale w zdobywaniu grodu Kraka. Kilka razy przedeptali Rynek, sprawdzając, czy pijalnia czekolady cieszy się zasłużoną sławą. 

Skontrolowali stan opadów na Brackiej (akurat nie padało!) i zwiedzili kilka popularnych jadłopodajni w mieście. Ale na te wszystkie atrakcje można było sobie pozwolić, zasłużywszy na posiłek ciężką pracą wycieczkowicza. W ramach uprawiania zawodu turysty nasi wędrowcy najpierw wybrali się na oscarową „Idę” do kina w „Pałacu pod Baranami”. Gros czasu tego dnia zajęło im zwiedzanie podziemi krakowskiego rynku. Fascynująca multimedialna ekspozycja!!! 
Kolejny dzień zaczął się obserwacją otwierania ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. 
Później pielgrzymi wiwatowali na cześć hejnalisty, wygrywającego swój utwór. Strażak odpłacił tym samym – równie radośnie machał rękoma, trąbką i wykrzykiwał wesoło.  
Wędrowcy odwiedzili Rynek, podziwiali Sukiennice, stwierdzili brak Ratusza przy wieży i obejrzeli tylko jego makietę.
Wpadli na Uniwersytet Jagielloński, byli u stóp „Okna Papieskiego” na Franciszkańskiej i u Franciszkanów też, by przywitać się z najpiękniejszym witrażem w Polsce, a pawilon „Wyspiański 2000”, czyli nowe centrum informacji turystycznej, zaoferowało im kolejne witraże wielkiego krakowskiego twórcy. Stamtąd już tylko kawałek do Pałacu Wielopolskich – dzisiejszej siedziby władz miasta. I od razu, na Wawel.
Do królów i świętych, do Kaplicy Zygmuntowskiej, do dzwonu Zygmunta (wysoko) i (nisko) do krypt poetów, Chopina, królów i zasłużonych wielce Polaków.
Jeszcze później należało zapytać smoka, czy wyraża chęć zagrania w scrabble. Wyraził. A wizyta wędrowców w smoczej jamie uszczęśliwiła też panią sprzedającą tam precle – od razu pozbyła się 17 sztuk pieczywa – symbolu krakowskiego podjadania.
Część swojego czasu podróżnicy przeznaczyli na poznanie klimatu przedwojennych żydowskich miasteczek. Krakowski Kazimierz nadaje się do tego celu idealnie. Ciasne uliczki, stare kamieniczki, handel i handelek, mnóstwo knajpek, synagogi i cmentarze.... 
Oraz wielu zwiedzających, rozmawiających w najróżniejszych językach. Ale szczególnie po włosku. Atmosfera żydowskich domów modlitwy podziałała wyciszająco na obieżyświatów. Zamilkli, stali się refleksyjni, niektórzy nawet sięgnęli po książeczki do nabożeństwa...
Kraków słynie ze swoich kościołów i świątyń, dlatego ZAPowicze udali się również do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, do Łagiewnik. Wspólnie podziwiali ogrom przedsięwzięcia, jakim było wybudowanie tej ciekawej w formie, na wskroś nowoczesnej, minimalistycznej, ogromnej i pięknej świątyni. 
W czwartek wieczorem – czas na teatr. W tym roku – „Paw królowej” według nagrodzonej Literacką Nagrodą Nike powieści Doroty Masłowskiej. Inscenizacja prowokująca, szokująca i ilustrująca tezę o całkowitej przemianie teatru. Ale i tak warto było porozmawiać z aktorami Teatru Starego o ich dziele. 
Czas pobytu zbliżał się nieubłaganie do końca...  Jeszcze należało odwiedzić „Szufladę” Szymborskiej, wskoczyć na parę godzin do Muzeum Narodowego w Sukiennicach, popodziwiać malarstwo polskie XIX w., samemu narysować to i owo,  a później pożegnać się z ulubionymi miejscami, zachwycić raz jeszcze miastem..., tym bardziej, że przy okazji – na Plantach – udało się też znaleźć wiosnę!
Dla Koła Qlturalnych ZAPian Kraków już na zawsze pozostanie miastem specjalnym, w którym znaleźć można klimatyczne miejsca, rzeczy, i ludzi :D
Ale największą spośród wszystkich wartością było to, że wycieczkowicze mogli pobyć ze sobą RAZEM – pośmiać się, powygłupiać, poszaleć, pośpiewać – pograć w karty, w scrabble (nawet ze smokiem wawelskim) i w Munchkina, popić to wszystko herbatą i zagryźć paluszkami z popcornem, chrupkami i żelkami. A kiedy trzeba – wspólnie popłakać :) Że mogli  NAWZAJEM poczuć się dla siebie ważni, zawrzeć nowe przyjaźnie, ofiarować sobie CZAS, którego zazwyczaj DLA INNYCH LUDZI nie mamy.
KOCHAMY KRAKÓW!
Magdalena Wojtasz
 

 

 

 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information