Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyka dla pierwszoklasistów! Pani Dorota Maleszka zaprasza na cykl spotkań...
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Praktyki zawodowe w Hildburghausen i Eisfeld

 

Grupa 10 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Anny Mrowińskiej odbyła w terminie od 12.04. do 25.04.2015 r. dwutygodniowy staż zawodowy w Turyngii (Niemcy). Uczestnikami kursu byli uczniowie klas II i III o profilu mechatronicznym.

Przed wyjazdem na staż, uczniowie uczestniczyli w 30-godzinnym kursie językowym poszerzającym ich znajomość języka niemieckiego zawodowego na potrzeby praktyki. Także rodzice uczniów na specjalnym zebraniu przed wyjazdem, otrzymali szczegółowe informacje na temat stażu. Uczestnicy zostali wybrani przez Komisję Rekrutacyjną według wcześniej ustalonych kryteriów: wiedza zawodowa w dziedzinie mechatroniki, zaangażowanie ucznia w naukę zawodu, bardzo dobre wyniki w nauce, umiejętność konwersacji w języku niemieckim oraz wysoka kultura osobista. 

Młodzież wraz z opiekunem zakwaterowana była w internacie Hildburghäuser Bildungszentrum. W pierwszym i drugim tygodniu pobytu zajęcia odbywały się w Centrum Kształcenia Zawodowego HBZ w Eisfeld. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpiecznej obsługi maszyn sterowanych numerycznie, z zakresu programowania i obsługi maszyn CNC, programowania i obsługi sterowników mikroprocesorowych. Wykonywali także pomiary mechaniczne za pomocą specjalistycznych przyrządów pomiarowych. Uczniowie obsługiwali program Inventor CAD do projektowania brył w 3D oraz wykonali na frezarce logo szkoły ZST, Powiatu Ostrowskiego i logo HBZ.

Zajęcia były bardzo ciekawe, prowadzone przez fachowców i dopasowane do możliwości uczniów. Zagadnienia teoretyczne poparte były ćwiczeniami praktycznymi. Na podstawie rozwiązanych zadań i wykonanych ćwiczeń każdy uczestnik stażu otrzymał certyfikat potwierdzający odbytą praktykę zagraniczną.

Po południu lub w dni wolne od zajęć dydaktycznych przewidziane były liczne imprezy kulturalne. Uczniowie ZST zostali oprowadzeni po mieście Hildburghausen, zwiedzili muzeum porcelany i zabawek w Eisfeld, oraz muzeum mleka i reklamy w Hildburghausen. Biorąc udział w krótkich wędrówkach górskich młodzież ZST poznała okolicę i historię regionu oraz podziwiała malowniczy krajobraz Turyngii. Wiele satysfakcji dostarczyły uczniom wycieczki do Coburga, miasteczka w Bawarii i Erfurtu, stolicy kraju związkowego Turyngii. W Coburgu młodzież zwiedziła twierdzę Veste, park zamkowy, obejrzała ratusz miejski i zabytkowe kamienice. Następnie Dyrektor HBZ Kai Michaelis zaprosił uczestników na uroczysty, typowo bawarski obiad. W Erfurcie przewodnik przedstawił uczniom historię miasta, pokazał Katedrę, Kościół Św. Seweryna, most Krämerbrücke oraz starą Synagogę. Ciekawym doświadczeniem dla przyszłych techników było zwiedzanie jednego z lokalnych zakładów pracy FEINTECHNIK w Eisfeld, produkującego na cały świat żyletki i maszynki do golenia, gdzie stosowane były najnowsze technologie.

Uczniowie zostali także zaproszeni przez Dyrektora HBZ na wspólnego grilla, gdzie podsumowano projekt i rozdano certyfikaty. Każdy uczeń podzielił się swoimi refleksjami na temat odbytego stażu. 


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information