Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Pomoc braciom mniejszym Jak co roku pomagamy naszym braciom mniejszym - psom i...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...
IWIS 2019 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie...
Zajęcia wyjazdowe energetyków We wrześniu, jak co roku klasy energetyki odnawialnej...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Praktyki zawodowe w Hildburghausen i Eisfeld

 

Grupa 10 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Anny Mrowińskiej odbyła w terminie od 12.04. do 25.04.2015 r. dwutygodniowy staż zawodowy w Turyngii (Niemcy). Uczestnikami kursu byli uczniowie klas II i III o profilu mechatronicznym.

Przed wyjazdem na staż, uczniowie uczestniczyli w 30-godzinnym kursie językowym poszerzającym ich znajomość języka niemieckiego zawodowego na potrzeby praktyki. Także rodzice uczniów na specjalnym zebraniu przed wyjazdem, otrzymali szczegółowe informacje na temat stażu. Uczestnicy zostali wybrani przez Komisję Rekrutacyjną według wcześniej ustalonych kryteriów: wiedza zawodowa w dziedzinie mechatroniki, zaangażowanie ucznia w naukę zawodu, bardzo dobre wyniki w nauce, umiejętność konwersacji w języku niemieckim oraz wysoka kultura osobista. 

Młodzież wraz z opiekunem zakwaterowana była w internacie Hildburghäuser Bildungszentrum. W pierwszym i drugim tygodniu pobytu zajęcia odbywały się w Centrum Kształcenia Zawodowego HBZ w Eisfeld. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpiecznej obsługi maszyn sterowanych numerycznie, z zakresu programowania i obsługi maszyn CNC, programowania i obsługi sterowników mikroprocesorowych. Wykonywali także pomiary mechaniczne za pomocą specjalistycznych przyrządów pomiarowych. Uczniowie obsługiwali program Inventor CAD do projektowania brył w 3D oraz wykonali na frezarce logo szkoły ZST, Powiatu Ostrowskiego i logo HBZ.

Zajęcia były bardzo ciekawe, prowadzone przez fachowców i dopasowane do możliwości uczniów. Zagadnienia teoretyczne poparte były ćwiczeniami praktycznymi. Na podstawie rozwiązanych zadań i wykonanych ćwiczeń każdy uczestnik stażu otrzymał certyfikat potwierdzający odbytą praktykę zagraniczną.

Po południu lub w dni wolne od zajęć dydaktycznych przewidziane były liczne imprezy kulturalne. Uczniowie ZST zostali oprowadzeni po mieście Hildburghausen, zwiedzili muzeum porcelany i zabawek w Eisfeld, oraz muzeum mleka i reklamy w Hildburghausen. Biorąc udział w krótkich wędrówkach górskich młodzież ZST poznała okolicę i historię regionu oraz podziwiała malowniczy krajobraz Turyngii. Wiele satysfakcji dostarczyły uczniom wycieczki do Coburga, miasteczka w Bawarii i Erfurtu, stolicy kraju związkowego Turyngii. W Coburgu młodzież zwiedziła twierdzę Veste, park zamkowy, obejrzała ratusz miejski i zabytkowe kamienice. Następnie Dyrektor HBZ Kai Michaelis zaprosił uczestników na uroczysty, typowo bawarski obiad. W Erfurcie przewodnik przedstawił uczniom historię miasta, pokazał Katedrę, Kościół Św. Seweryna, most Krämerbrücke oraz starą Synagogę. Ciekawym doświadczeniem dla przyszłych techników było zwiedzanie jednego z lokalnych zakładów pracy FEINTECHNIK w Eisfeld, produkującego na cały świat żyletki i maszynki do golenia, gdzie stosowane były najnowsze technologie.

Uczniowie zostali także zaproszeni przez Dyrektora HBZ na wspólnego grilla, gdzie podsumowano projekt i rozdano certyfikaty. Każdy uczeń podzielił się swoimi refleksjami na temat odbytego stażu. 


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information