Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
Pomoc braciom mniejszym Jak co roku pomagamy naszym braciom mniejszym - psom i...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...
IWIS 2019 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Energia?... odnawiać?... odnawiać!

W ramach projektu ”Europejskie staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim” między 2 a 13 listopada 2015 r. dziesięciu uczniów 4EO wraz z opiekunką, panią Justyną Ibron, wyjechało na dwutygodniowe szkolenie zawodowe do Niemiec.

Dzięki ciągle jeszcze niedostępnym w Polsce urządzeniom i sprzętowi uczniowie mieli niezwykłą okazję poszerzyć swoją wiedzę o to wszystko, co już za moment i u nas stanie się rzeczywistością. Chłopcy z niemałym zapałem zgłębiali umiejętności praktyczne z zakresu ocieplania budynków, instalacji fotowoltaicznych, elektrotechniki, kotłów gazowych, a także pomp ciepła i innych. Z Niemiec wrócili oczarowani – doskonale wyposażone warsztaty posłużyły do pogłębiania wiedzy z zakresu techniki grzewczej oraz działania domów pasywnych energetycznie i renowacji budynków pod względem energetycznym. W Polsce wciąż jeszcze mało jest przykładów takich działań, dlatego – jak podkreślali uczniowie – bardzo cenna była dla nich możliwość praktycznego zastosowania wiedzy do różnorodnych działań technicznych przy specjalistycznych urządzeniach
Energetycy zamieszkali w internacie należącym do ośrodka szkoleniowego w Rohr Kloster. Instytucja ta zajmuje się szkoleniem osób dorosłych w wielu zawodach. Centrum szkoleniowe jest bardzo bogato wyposażony przez duże firmy, takie jak np. Junkers czy Fröling. Chłopcy twierdzą wręcz, że owo wyposażenie reprezentuje najwyższy poziom techniczny. Ogromną wiedzą z zakresu energii odnawialnych cieszą się także pracownicy dydaktyczni, więc praca w tym właśnie ośrodku była dla 4EO ogromną frajdą. Tym bardziej, iż prowadzący bardzo szybko stwierdzili, że uczniowie ZST mają bardzo szeroką wiedzę, którą zdobyli w szkole. Zadowoleni z tego faktu wykładowcy wielokrotnie podkreślali, że chłopcy szybko przyswajają wiedzę, a do tego są bardzo zmotywowani do nauki.
Poza kształceniem zawodowym chłopcy - równie radośnie - rozwijali się kulturalnie. Erfurt z jego przepiękną katedrą, starym miastem i ratuszem, ale przede wszystkim jedynym w tej części Europy zabudowanym Mostem Kramarzy, Suhl – z jego muzeami pojazdów czy broni, albo skocznia w Oberhofie – to wszystko mieli okazję zwiedzić technicy z ZST. Tak więc staż zagraniczny nie tylko pogłębił wiedzę techniczną uczestników, ale również motywację do nauki języka niemieckiego i pozwolił uczniom na poznanie kultury i obszaru południowej Turyngii. 

Magdalena Wojtasz


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information