Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...
Peregrynacja Pierwszą grupą w tym roku, która odbyła staże w...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Energia?... odnawiać?... odnawiać!

W ramach projektu ”Europejskie staże zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim” między 2 a 13 listopada 2015 r. dziesięciu uczniów 4EO wraz z opiekunką, panią Justyną Ibron, wyjechało na dwutygodniowe szkolenie zawodowe do Niemiec.

Dzięki ciągle jeszcze niedostępnym w Polsce urządzeniom i sprzętowi uczniowie mieli niezwykłą okazję poszerzyć swoją wiedzę o to wszystko, co już za moment i u nas stanie się rzeczywistością. Chłopcy z niemałym zapałem zgłębiali umiejętności praktyczne z zakresu ocieplania budynków, instalacji fotowoltaicznych, elektrotechniki, kotłów gazowych, a także pomp ciepła i innych. Z Niemiec wrócili oczarowani – doskonale wyposażone warsztaty posłużyły do pogłębiania wiedzy z zakresu techniki grzewczej oraz działania domów pasywnych energetycznie i renowacji budynków pod względem energetycznym. W Polsce wciąż jeszcze mało jest przykładów takich działań, dlatego – jak podkreślali uczniowie – bardzo cenna była dla nich możliwość praktycznego zastosowania wiedzy do różnorodnych działań technicznych przy specjalistycznych urządzeniach
Energetycy zamieszkali w internacie należącym do ośrodka szkoleniowego w Rohr Kloster. Instytucja ta zajmuje się szkoleniem osób dorosłych w wielu zawodach. Centrum szkoleniowe jest bardzo bogato wyposażony przez duże firmy, takie jak np. Junkers czy Fröling. Chłopcy twierdzą wręcz, że owo wyposażenie reprezentuje najwyższy poziom techniczny. Ogromną wiedzą z zakresu energii odnawialnych cieszą się także pracownicy dydaktyczni, więc praca w tym właśnie ośrodku była dla 4EO ogromną frajdą. Tym bardziej, iż prowadzący bardzo szybko stwierdzili, że uczniowie ZST mają bardzo szeroką wiedzę, którą zdobyli w szkole. Zadowoleni z tego faktu wykładowcy wielokrotnie podkreślali, że chłopcy szybko przyswajają wiedzę, a do tego są bardzo zmotywowani do nauki.
Poza kształceniem zawodowym chłopcy - równie radośnie - rozwijali się kulturalnie. Erfurt z jego przepiękną katedrą, starym miastem i ratuszem, ale przede wszystkim jedynym w tej części Europy zabudowanym Mostem Kramarzy, Suhl – z jego muzeami pojazdów czy broni, albo skocznia w Oberhofie – to wszystko mieli okazję zwiedzić technicy z ZST. Tak więc staż zagraniczny nie tylko pogłębił wiedzę techniczną uczestników, ale również motywację do nauki języka niemieckiego i pozwolił uczniom na poznanie kultury i obszaru południowej Turyngii. 

Magdalena Wojtasz


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information