Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyka dla pierwszoklasistów! Pani Dorota Maleszka zaprasza na cykl spotkań...
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Culture&education w ZST

W pierwszym tygodniu lutego, gościliśmy w naszej szkole Ismaila Bouhallafa z Maroka i Gian Marco Nadaliniego z Gwatemali, w ramach unikatowego Programu Praktyk Międzynarodowych AIESEC. Jedną z wartości AIESEC jest rozwój umiejętności pracy w zespole i zdolności elastycznego dopasowywania się do zmieniających się okoliczności.

Budując relacje z partnerami zwraca się szczególną uwagę na wspólne wartości tak, aby polepszała się komunikacja i zwiększała wrażliwość kulturowa wśród młodych ludzi w Polsce. Projekt AIESEC jest  realizowany w naszej szkole po raz dziewiąty. Warsztaty odbywały się  w dwóch grupach, łącznie w zajęciach uczestniczyło 60 uczniów.

Nasi goście na początek przedstawili swoje kraje, kulturę i religię. Zachęcali uczestników do aktywnego udziału w zajęciach, „prowokowali” ich do szerszego spojrzenia na inne wyznania czy obyczaje. W ostatnich latach tematem przewodnim było prowadzenie biznesu, ustalanie odpowiedzi na pytanie, jak być dobrym szefem czy współpracownikiem. W tym roku głównym tematem była sytuacja w Europie oraz sprawa uchodźców. Poza tym poruszono szereg innych kwestii takich, jak tolerancja wobec ludzi o odmiennych niż nasze tradycjach, zwyczajach i wyznaniach. Prowadzący zajęcia starali się razem z uczniami odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego islam kojarzy się wszystkim z terroryzmem?

Program AIESEC cieszy się ogromnym zainteresowaniem w naszej szkole. Potwierdza to Bartłomiej Sobczak, który już po raz trzeci brał w nim udział. Mało tego, gości zawsze jednego z wolontariuszy AIESECu u siebie w domu.  Najpierw była to Laurenca Tong z Wietnamu, następnie  Kenny Chung, który pochodził z Chin, a mieszkał w Australii, a w tym roku był to Ismail. Można stwierdzić, że dom Bartka jest multikulti. Po warsztatach Bartek spędzał z gośćmi czas wolny i bardzo mu zależało, by w tak krótkim czasie jak najwięcej ciekawych rzeczy pokazać studentom z AIESECu. Miło wspomina to, że Laurenca po raz pierwszy u nas zobaczyła śnieg, a Ismail miał okazję wypróbowania swoich umiejętności łyżwiarskich na lodowisku.

Uczniowie chcieli się również dowiedzieć: Dlaczego studenci wybrali Polskę jako cel swojego wyjazdu?

Gian Marco: Wiele słyszałem o waszym kraju jako miejscu, z którego pochodził wielki papież Jan Paweł II. Chciałem zobaczyć wasz kraj, miejsca związane z tak wielkim Polakiem i przy okazji poznać kulturę narodu, którego kraj w równym stopniu jest katolicki jak mój.

 W ostatni dzień padło pytanie: Co chciałbyś przekazać uczniom ZST?

Gian Marco: Przede wszystkim chciałem podziękować za ten wspaniały tydzień spędzony z wami. Wasza szkoła ma wspaniałe warunki do nauki jak i wspaniałych, zdolnych uczniów. Wyczuwa się pasję do tego miejsca zarówno uczniów jak i ich nauczyciela. Chcę powiedzieć wam abyście podążali za swoimi marzeniami, gdyż możecie je zrealizować; musicie tylko w to uwierzyć. Pamiętajcie, że najlepszym sposobem na poszerzenie swoich horyzontów myślowych i wzbogaceniu swojego umysłu jest podróżowanie. Podróżując, możecie stać się lepszą osobą. 

Ismail: Chcę wam przekazać, że czas płynie bardzo szybko i my równie szybko dorastamy. Jeśli nie będziecie pracować nad swoimi marzeniami, nie zrealizujecie ich i nic nie zmienicie. Tak więc wyjechałem z mojego kraju i zacząłem podróżować, aby pracować na moją przyszłość i przy okazji spotkać was na mojej drodze. Było to dla mnie bardzo interesujące doświadczenie. Widzę sukces w waszych oczach; tak więc zmierzajcie do wybranego celu i nie poddawajcie się. Podróżujcie a zobaczycie świat z innej perspektywy, my często nie widzimy rzeczy takie jakie są naprawdę, ale z perspektywy jacy my jesteśmy.

Nie ma wątpliwości, że podróże kształcą, zarówno samych podróżujących, jak i tych, których odwiedzają. 

 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information