Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyka dla pierwszoklasistów! Pani Dorota Maleszka zaprasza na cykl spotkań...
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Konferencja ARISS 2016

 
22 października - jak rokrocznie - gościliśmy w naszej szkole członków Polskiego Związku Krótkofalowców i ich przyjaciół, jednoczących się wokół idei łączności ze stacją kosmiczną ISS. Owo przedsięwzięcie organizowane było tu po raz czwarty, a nosiło nazwę Szóstej Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Zauważyć też warto, że konferencja rozumiana była jako część obchodów World Space Week 2016 oraz była jego oficjalnym wydarzeniem. 
 
Z radością odnotowujemy wzrost znaczenia naszej konferencji i zwiększenie zainteresowania "kosmicznymi" wydarzeniami i planami. Rangę tego sympozjum podnoszą patroni wydarzenia:
Wielkopolski Kurator Oświaty - pani Elżbieta Leszczyńska oraz Starosta Ostrowski - pan Paweł Rajski, a także honorowy przewodniczący konferencji - pan Gaston Bertels, były Przewodniczący ARISS Europa.
Wydaje nam się, że dostrzegamy dwie podstawowe przyczyny zwiększonego zainteresowania prezentowanymi podczas konferencji treściami. Pierwsza jest oczywista - przynajmniej w szkole technicznej - imponujące technologie, NASA, doniosłe odkrycia i wielka Nauka - mogą oczarować każdego, kto kocha Technikę. Druga - raczej przypuszczalna... i wiąże się z odwiecznymi marzeniami i tęsknotami ludzkości... tymi samymi, z których wyrosły astrologia, astronomia, astrofizyka i... poezja.
Obie przywiodły na spotkanie ponad stu uczestników ze Starostą Ostrowskim na czele, ale także panów: prezesa PZK, pana Waldemara Sznajdera i prezesa Stowarzyszenia Radioamatorów i Krótkofalowców "Delta" - pana Arkadiusza Kotowskiego.
Cóż się tu nie działo? Zaprezentowano dwie wystawy - jak zawsze "earhtKAMowską" (czyli zdjęcia Ziemi widzianej z przestrzeni kosmicznej) i cykl zdjęć "Observing With NASA". Rozmawiano o organizacji ARISS, o samej stacji kosmicznej i o historii programu ARISS, o łącznościach bezpośrednich i za pomocą telemostu, wreszcie i o radiu amatorskim. Dr Tomasz Suchodolski, pracownik naukowy Centrum Badań Kosmicznych, przedstawił prezentację na temat "Technika laserowa w kosmosie", a dr Armand Budzianowski - mówił o najnowszych odkryciach i prowadzonych aktualnie badaniach kosmosu. Natomiast Kamil Sażyński i Artur Łukasik z Politechniki Warszawskiej, członkowie zespołu, który buduje satelitę studenckiego PW-Sat2 opowiedzieli o swoim projekcie, tak samo zresztą, jak Maciej Wrzesiak (uczeń Gimnazjum w Łasku), który przedstawił informacje na temat mini satelity CanSat i konkursu organizowanego przez ESERO i ESA (Europejską Agencję Kosmiczną) oraz Kamil Maląg, ZAPianin, który zaprezentował minisatelitę, zbudowanego przez ZaSTęp ZAPowców. Potem jeszcze Błażej  Busza, także ZAPuczeń, wskazał na możliwości wykorzystania tunera DVB-T USB.
 
Nie jesteśmy zresztą w stanie opisać wszystkiego, bo nie wszędzie można było być...
A przecież równie ważne były rozmowy kuluarowe... przy pysznych ciasteczkach... w znamienitym towarzystwie :D
Nie da się ukryć, że za nami prawdziwe święto - o prawdziwie kosmicznych rozmiarach i niesione falami... wielokrotnie odbitymi od jonosfery... o zasięgu... ogólnoświatowym... A do nas wróci za rok!
Magdalena Wojtasz


1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information