Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
Pomoc braciom mniejszym Jak co roku pomagamy naszym braciom mniejszym - psom i...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...
IWIS 2019 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Konferencja ARISS 2016

 
22 października - jak rokrocznie - gościliśmy w naszej szkole członków Polskiego Związku Krótkofalowców i ich przyjaciół, jednoczących się wokół idei łączności ze stacją kosmiczną ISS. Owo przedsięwzięcie organizowane było tu po raz czwarty, a nosiło nazwę Szóstej Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Zauważyć też warto, że konferencja rozumiana była jako część obchodów World Space Week 2016 oraz była jego oficjalnym wydarzeniem. 
 
Z radością odnotowujemy wzrost znaczenia naszej konferencji i zwiększenie zainteresowania "kosmicznymi" wydarzeniami i planami. Rangę tego sympozjum podnoszą patroni wydarzenia:
Wielkopolski Kurator Oświaty - pani Elżbieta Leszczyńska oraz Starosta Ostrowski - pan Paweł Rajski, a także honorowy przewodniczący konferencji - pan Gaston Bertels, były Przewodniczący ARISS Europa.
Wydaje nam się, że dostrzegamy dwie podstawowe przyczyny zwiększonego zainteresowania prezentowanymi podczas konferencji treściami. Pierwsza jest oczywista - przynajmniej w szkole technicznej - imponujące technologie, NASA, doniosłe odkrycia i wielka Nauka - mogą oczarować każdego, kto kocha Technikę. Druga - raczej przypuszczalna... i wiąże się z odwiecznymi marzeniami i tęsknotami ludzkości... tymi samymi, z których wyrosły astrologia, astronomia, astrofizyka i... poezja.
Obie przywiodły na spotkanie ponad stu uczestników ze Starostą Ostrowskim na czele, ale także panów: prezesa PZK, pana Waldemara Sznajdera i prezesa Stowarzyszenia Radioamatorów i Krótkofalowców "Delta" - pana Arkadiusza Kotowskiego.
Cóż się tu nie działo? Zaprezentowano dwie wystawy - jak zawsze "earhtKAMowską" (czyli zdjęcia Ziemi widzianej z przestrzeni kosmicznej) i cykl zdjęć "Observing With NASA". Rozmawiano o organizacji ARISS, o samej stacji kosmicznej i o historii programu ARISS, o łącznościach bezpośrednich i za pomocą telemostu, wreszcie i o radiu amatorskim. Dr Tomasz Suchodolski, pracownik naukowy Centrum Badań Kosmicznych, przedstawił prezentację na temat "Technika laserowa w kosmosie", a dr Armand Budzianowski - mówił o najnowszych odkryciach i prowadzonych aktualnie badaniach kosmosu. Natomiast Kamil Sażyński i Artur Łukasik z Politechniki Warszawskiej, członkowie zespołu, który buduje satelitę studenckiego PW-Sat2 opowiedzieli o swoim projekcie, tak samo zresztą, jak Maciej Wrzesiak (uczeń Gimnazjum w Łasku), który przedstawił informacje na temat mini satelity CanSat i konkursu organizowanego przez ESERO i ESA (Europejską Agencję Kosmiczną) oraz Kamil Maląg, ZAPianin, który zaprezentował minisatelitę, zbudowanego przez ZaSTęp ZAPowców. Potem jeszcze Błażej  Busza, także ZAPuczeń, wskazał na możliwości wykorzystania tunera DVB-T USB.
 
Nie jesteśmy zresztą w stanie opisać wszystkiego, bo nie wszędzie można było być...
A przecież równie ważne były rozmowy kuluarowe... przy pysznych ciasteczkach... w znamienitym towarzystwie :D
Nie da się ukryć, że za nami prawdziwe święto - o prawdziwie kosmicznych rozmiarach i niesione falami... wielokrotnie odbitymi od jonosfery... o zasięgu... ogólnoświatowym... A do nas wróci za rok!
Magdalena Wojtasz


1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information