Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Finał Olimpiady OITiW 30 czerwca 2020 r. w auli Zespołu Szkół Technicznych...
Pitching filmowy ZAPowiczów 2 marca 2020 roku grupa ZAPowiczów uczestniczyła w...
Deutsch ist in 2020   W piątek 28 lutego 2020 r. w IV LO odbył się XVI...
Boszkowo W związku z konsekwencjami pandemii i nieustającym...
Pączek dla Afryki 20.02.2020 r.,  w "Tłusty Czwartek", nasza szkoła po...
Turniej Opowiadań 2020 We wtorek 18 lutego 2020 roku w Zespole Szkół...
Warsztaty SIR 11 lutego br. w sali konferencyjnej odbyło się...
Pomoc braciom mniejszym Wspaniały odzew szkolnej społeczności na zbiórkę dla...
Za rok musi być złoto! Kolejny rok z rzędu siatkarze ZST osiągnęli sukces. Po...
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

GHOST IN THE SCHOOL

Poniedziałek, 13 marca, dla wielu ZAPowiczów był dniem jak co dzień. Dla trojga redaktorów ChwaZSTka był jednak czymś zgoła innym - dniem jak co roku. Rokrocznie bowiem odbywają się warsztaty dziennikarskie w ostrowskim I Liceum Ogólnokształcącym. Zespół najbardziej zaprawionych w pisarskim boju członków gazetki szkolnej, z miłościwie panującym redaktorem naczelnym na przedzie, wyruszył - po raz czwarty w swej karierze w tym składzie - na spotkanie z Zaproszonym Gościem.
 
A był to człek nie byle jaki - ostrowianin z pochodzenia, lecz obieżyświat z powołania. Paweł Dybała, gdyż o nim mowa, jest absolwentem zarówno ostrowskiego I LO, jak i Uniwersytetu Hokkaido. Jest również wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim i, co chyba najważniejsze, jednym z trojga tłumaczy wydawnictwa Japonica Polonica Fantastica - najstarszego polskiego wydawnictwa specjalizującego się w mandze [manga: komiks japoński, z charakterystyczną kreską, szlaczkami i domkami zamiast normalnych liter, a żeby tego było mało, czytany od prawej do lewej - przyp. tłum.].
 
 
Na spotkaniu opowiedział o swojej pracy, edukacyjnej podróży międzykontynentalnej, filmowych adaptacjach komiksów, kontrowersjach i planach translacyjnych na najbliższy czas oraz o wielu innych rzeczach - a wszystko to bez zadęcia, ubarwiając anegdotami i ogólnym poczuciem humoru. Teraz przed naszym zespołem redakcyjnym najtrudniejsze zadanie - musi stworzyć na podstawie tego spotkania jednodniówkę. "Cóż to takiego?" - zapytacie. Pod tym enigmatycznym pojęciem kryje się nieziemski artefakt: gazetka w formie złożonej kartki A4, z takąż ilością treści, ile się na tej przestrzeni pomieści. Sytuację komplikuje fakt, że zespół ma konkurencję - staje w szranki ze szkolnymi redakcjami z całego Ostrowa. Od powrotu z interszkolnej wyprawy zaszyli się więc nasi dzielni twórcy w podziemiach basenu "Delfin" i nie zważając na porę dnia, pracują w pocie czoła. Wykuwają litery, spajają je w słowa, a te, choć to trudne do wyobrażenia, składają w zdania - czasem i złożone (!). W bezwietrzne dni można czasami usłyszeć miarowy stukot piór, wydobywający się ze szkolnych podziemi... (opis dystrybutora [Mikołaj Aleksandrzak - przyp. tłum])


1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information