Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...
Peregrynacja Pierwszą grupą w tym roku, która odbyła staże w...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

...w pełnym poczuciu odpowiedzialności moralnej...

To tutaj... w Zespole Szkół Technicznych przy krytej pływalni „Delfin” powstała Grupa Ratownictwa Wodnego „Neptun” (Rescue Team). Jej członkowie uczestniczą w akcjach charytatywnych, trenują i prowadzą pokazy ratownictwa wodnego. Dla przykładu: 18 marca 2017 roku zabezpieczali 13 Zawody Pływackie o Szpadę Muszkieterów. Tak, tak, nad bezpieczeństwem dzieci oraz rodziców czuwali społecznie ratownicy, będący uczniami Zespołu Szkół Technicznych: Błażej, Marcin oraz Paweł.

Ale na tym nie poprzestają – oto postanowili przedsięwziąć nową akcję – ogłosili szkolenie na ratownika wodnego! Jest to jedyny taki kurs w Ostrowie Wielkopolskim, który odbędzie się w formie weekendowej. I w dodatku został objęty patronatem Starosty Ostrowskiego! To szkolenie skierowane jest do wszystkich, którzy pragną zdobyć ciekawą pracę, chcą ratować ludzkie życie, mają chęć uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach i tworzyć zgrany zespół ratowniczy…

Warto dodać, że jednostka Zduńskowolskiego WOPR, do której należą otrzymała zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego (nr DRIOL-NRGW-0272-41/2014), wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Nasi młodzi ratownicy już wielokrotnie ratowali tonących na Piaskach i w Antoninie, udzielali pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Teraz z chęcią dzielą się zdobytym doświadczeniem i szkolą przyszłych kolegów, którzy wraz z nimi wypełniać będą szlachetną misję, ujętą w słowa: „By inni mogli żyć”…

Jak się rzekło – drużyna pracuje nie tylko w sezonie. Zimą i wczesną wiosną także mają treningi, spotkania, wyjazdy, wspólne podejmowanie decyzji, a przede wszystkim pamiętają, że – jak mawiał Michael Phelps: „Drużyna to zawsze coś więcej niż suma jednostek”. Stąd prelekcje, patrole, zajęcia na basenie, prewencja.... zadania, jakie wykonują, działając jako mała grupa ratowników WOPR. Właśnie zaczęli pracować z nowym narybkiem. Przed nimi około 70 godzin treningów, ale pierwsze osoby już zaliczyły wstępny sprawdzian na kurs ratownika wodnego! Spotykają się na naszym basenie, w niedziele, o godz. 15.00, a wstęp na basen i zajęcia są bezpłatne, dzięki wsparciu dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych!

Skąd u tych młodych ludzi motywacja, aby pracować wolontariacko? Odpowiedź wynika z ratowniczej przysięgi:

Ja, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przyjmuję za swe godło niebieski krzyż i złotą kotwicę, przyrzekam sumiennie i w pełnym poczuciu odpowiedzialności moralnej wypełniać swoje obowiązki społeczne, dopóki zdrów będę, bez względu na pogodę, porę dnia i nocy, przez okres całego roku, pospieszę z pomocą ludziom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie utraty życia w wodzie. Wszystkie swe siły i umiejętności wykorzystam dla zmniejszenia nieszczęśliwych wypadków utonięć, nie zapominając, że od mojej postawy i działania zależeć może życie ludzkie. 

Magdalena Wojtasz, Błażej Busza


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information