Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
Pomoc braciom mniejszym Jak co roku pomagamy naszym braciom mniejszym - psom i...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...
IWIS 2019 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

...w pełnym poczuciu odpowiedzialności moralnej...

To tutaj... w Zespole Szkół Technicznych przy krytej pływalni „Delfin” powstała Grupa Ratownictwa Wodnego „Neptun” (Rescue Team). Jej członkowie uczestniczą w akcjach charytatywnych, trenują i prowadzą pokazy ratownictwa wodnego. Dla przykładu: 18 marca 2017 roku zabezpieczali 13 Zawody Pływackie o Szpadę Muszkieterów. Tak, tak, nad bezpieczeństwem dzieci oraz rodziców czuwali społecznie ratownicy, będący uczniami Zespołu Szkół Technicznych: Błażej, Marcin oraz Paweł.

Ale na tym nie poprzestają – oto postanowili przedsięwziąć nową akcję – ogłosili szkolenie na ratownika wodnego! Jest to jedyny taki kurs w Ostrowie Wielkopolskim, który odbędzie się w formie weekendowej. I w dodatku został objęty patronatem Starosty Ostrowskiego! To szkolenie skierowane jest do wszystkich, którzy pragną zdobyć ciekawą pracę, chcą ratować ludzkie życie, mają chęć uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach i tworzyć zgrany zespół ratowniczy…

Warto dodać, że jednostka Zduńskowolskiego WOPR, do której należą otrzymała zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego (nr DRIOL-NRGW-0272-41/2014), wydaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Nasi młodzi ratownicy już wielokrotnie ratowali tonących na Piaskach i w Antoninie, udzielali pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Teraz z chęcią dzielą się zdobytym doświadczeniem i szkolą przyszłych kolegów, którzy wraz z nimi wypełniać będą szlachetną misję, ujętą w słowa: „By inni mogli żyć”…

Jak się rzekło – drużyna pracuje nie tylko w sezonie. Zimą i wczesną wiosną także mają treningi, spotkania, wyjazdy, wspólne podejmowanie decyzji, a przede wszystkim pamiętają, że – jak mawiał Michael Phelps: „Drużyna to zawsze coś więcej niż suma jednostek”. Stąd prelekcje, patrole, zajęcia na basenie, prewencja.... zadania, jakie wykonują, działając jako mała grupa ratowników WOPR. Właśnie zaczęli pracować z nowym narybkiem. Przed nimi około 70 godzin treningów, ale pierwsze osoby już zaliczyły wstępny sprawdzian na kurs ratownika wodnego! Spotykają się na naszym basenie, w niedziele, o godz. 15.00, a wstęp na basen i zajęcia są bezpłatne, dzięki wsparciu dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych!

Skąd u tych młodych ludzi motywacja, aby pracować wolontariacko? Odpowiedź wynika z ratowniczej przysięgi:

Ja, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przyjmuję za swe godło niebieski krzyż i złotą kotwicę, przyrzekam sumiennie i w pełnym poczuciu odpowiedzialności moralnej wypełniać swoje obowiązki społeczne, dopóki zdrów będę, bez względu na pogodę, porę dnia i nocy, przez okres całego roku, pospieszę z pomocą ludziom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie utraty życia w wodzie. Wszystkie swe siły i umiejętności wykorzystam dla zmniejszenia nieszczęśliwych wypadków utonięć, nie zapominając, że od mojej postawy i działania zależeć może życie ludzkie. 

Magdalena Wojtasz, Błażej Busza


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information