Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
Pomoc braciom mniejszym Jak co roku pomagamy naszym braciom mniejszym - psom i...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...
IWIS 2019 Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

OMSA 2017

Gdzie świeci blaskiem Złoty Wóz, gdzie płonie ogniem milion gwiazd… tam błądzi szlakiem Nieba wolny Duch Nauki pięknej tak… jak ta… Brzmi trochę baśniowo? Baśniowo się zaczęło… dawno… dawno temu…

Tak - to już 43 edycja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego. Od wielu lat i ZAPowscy ZAPaleńcy startują w tych szlachetnych zmaganiach… i zwykle przywożą stamtąd ciekawe wspomnienia, wiele wiedzy i… jedno z miejsc w finale.

Nie inaczej było i tym razem. Filip Tomczyk z 1i1 został zwycięzcą wojewódzkiego etapu tego konkursu. Ze swoim referatem „Wytyczanie parametrów orbitalnych ciała niebieskiego z użyciem odbicia fal radiowych” wyruszył do Grudziądza po swoje trofea. Po – jak się okazało – czwarte miejsce!!! Ale jego wyprawa była wyjątkowa: towarzyszyli mu koledzy z klasy oraz grupa zapaleńców z 1m1 (to ta klasa, w której króluje rozszerzona fizyka). No i stało się tak, że ZAPowcy zostali gośćmi OMSY,  brali udział we wszystkich wykładach: słuchali, obserwowali, uczyli się, oceniali… no – i rzecz jasna – kibicowali z zapałem Filipowi… tak bardzo, że został laureatem nagrody publiczności. Zresztą – w zupełności na nią zasłużył! 

Już po zmaganiach konkursowych ZAPowicze udali się na zwiedzanie Grudziądza – miasta ułanów, tajemniczej twierdzy i cudownych uliczek; Kopernikowskich pamiątek, wspomnień o dawnej świetności i marzeń o lepszej przyszłości… A w drodze powrotnej zahaczyli o Strzelno – najbardziej zaskakującą miejscowość w Polsce. Nikt z podróżujących nie spodziewał się tego, co tam ZaSTał… ale świat ich wyobraźni poszerzył się znacznie…

Po całej tej wyprawie ze smutkiem trzeba przyznać, że nieczęsto patrzymy w niebo, coraz rzadziej sięgamy gwiazd. Zalane sztucznym światłem miasta i wsie nie dają możliwości obserwacji ciał niebieskich. A my sami? Nasze marzenia są coraz bardziej przyziemne, coraz mniejsze – jakby na miarę darmowych zakupów, a nie – Wielkich Idei… Ikarów nie widać…

Tym bardziej cieszy fakt, że pojawiają się tacy – jak Filip – entuzjaści Nauki, którym nie szkoda czasu na zgłębianie tajemnic Ducha Nieba. Którzy – jak ów ZAPaleniec - nie tylko wypatrują, ale i nasłuchują tego, co z Kosmosu płynie. I że mamy ich pośród nas. Mamy także nadzieję, że ZST długo jeszcze będzie takim miejscem, z którego będziemy patrzeć „tym wszystkim, czym się można wpatrzeć w świat… i dalej”… I będziemy się wpatrywać! Coraz uważniej! Z coraz większą ciekawością!

Serdecznie dziękujemy panu Markowi Stasiakowi (SP3XBO), absolwentowi naszej szkoły, za użyczenie specjalistycznego sprzętu niezbędnego do wykonania pomiarów.

Magdalena Wojtasz 

 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information