Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Pomoc braciom mniejszym Wspaniały odzew szkolnej społeczności na zbiórkę dla...
Za rok musi być złoto! Kolejny rok z rzędu siatkarze ZST osiągnęli sukces. Po...
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...
Stypendia ministra Wspaniała nowina!!! Wielkopolsce przyznano 13...
Góra Grosza 2019 Już dwudziesty raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom –...
Upoluj swoją książkę Do 30 listopada zupełnie za darmo możecie pobrać 12...
Szkoła E(x)plory 2019   W dniu 23-25 października 2019 r. w Gdyni cztery...
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w...
Deathmatch Ten dzień zapowiadał się wyjątkowo dobrze. 10...
ŚwiZSTaki na Śnieżce Zobaczyć góry w jesiennej krasie, to marzenie...
opatrunek na ratunek Zapraszamy do udziału w akcji OPATRUNEK NA RATUNEK.  
Poznań NEW EDUCATION FORUM 2019 W dniach 17-18 października br. odbyło się...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Sukces goni sukces...

W niedzielę, 2 kwietnia, w warszawskim Koperniku zakończył się Festiwal Młodych Badaczy "Odkrycia", podczas którego uczniowie prezentowali swoje odkrycia i projekty naukowe. Wyłoniono na nim także zwycięzców polskiej edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS. Latem pojadą reprezentować Polskę w europejskim finale do Tallinna.
Konkurs prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Mogą w nim brać udział uczniowie w wieku od 14 do 21 lat. W finałach odbywających się corocznie, późnym latem, rywalizuje około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów. Udział w konkursie to zwykle wspaniały początek kariery akademickiej.
Polska po raz pierwszy wzięła udział w tym konkursie w 1995 roku. Dotychczas międzynarodowe jury nagrodziło 37 projektów z naszego kraju, łącznie 46 uczniów.
W konkursie wziął udział również Jakub Jędrzejewski, uczeń klasy 2M1, autor pracy „Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie”. Jego praca została doceniona przez jury konkursu i nagrodzona II miejscem. 
Z kolei 7 kwietnia odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(X)PLORY we Wrocławiu, podczas którego nasi uczniowie przedstawili swoje projekty badawcze i naukowe. Szkołę reprezentowali uczniowie, których projekty przeszły pierwszy etap weryfikacji i zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego.
Grzegorz Gorzaniak i Bogumił Skoczylas zaprezentowali projekt badawczy pod tytułem „Optymalizacja procesów produkcyjnych za pomocą problemu komiwojażera”. W swojej pracy pokazali, jak można zoptymalizować o kilka procent proces obróbki detalu na wykrawarkach, rozwiązując problem z matematyki dyskretnej. W tym celu napisali odpowiedni program, który testowali w firmie ZAP–Kooperacja.
Z kolei Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz zaprezentowali projekt naukowy „Microwave Resonant Cavity Thruster (MRCT), silnik mikrofalowy”. Uczniowie zbudowali innowacyjny silnik podobny do silnika EmDrive Rogera Shawyera. Silnik jest zasilany mikrofalami i może być wykorzystany do korygowania toru ruch satelity w kosmosie. Nasz zespół jest pierwszym w Europie Środkowej, który zbudował ten silnik. Dalsze badania nad silnikiem będą prowadzone na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnice Poznańskiej.
Zaprezentowane projekty zostały bardzo wysoko ocenione, a Kuba i Michał otrzymali akredytację do Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w październiku w Gdyni. Opiekunem naukowym projektów był pan Paweł Sobczak. Serdecznie gratulujemy chłopakom i trzymamy kciuki na finale konkursu.
Paweł Sobczak


1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information