Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Matematyka dla pierwszoklasistów! Pani Dorota Maleszka zaprasza na cykl spotkań...
berlin nauczycie Pani Justyna Ibron i pani Anna Mrowińska, nauczycielki...
Produkcik 2019 - finał Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe...
Dzień Dziecka 2019 Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy nietypowo....
Sukces w OITiW 6 czerwca 2019 r. w zabytkowym gmachu Domu Technika w...
Finał Elektronika 2019 Długo oczekiwany finał XX edycji konkursu o tytuł...
Coś bardzo ważkiego...   Nie warto mówić własnymi słowami, skoro za nas...
Wiosna, wiosna, wiosna! Wraz z ciepłym słońcem i budzącą się do życia przyrodą...
Cyborg 2019 rozstrzygnięty   W piątek, 29. marca w Zespole Szkół Technicznych w...
Brawo Filip Tomczyk! Astronomia, fizyka i radioamatorstwo – to trzy pokrewne...
Olimpiada Innowacji Technicznych Eliminacje szkolne Olimpiady Innowacji Technicznych i...
Męskie after party Prezent na Dzień Mężczyzny Trzeba wszakże uczcić tych,...
Zajęcia z ELEKTRONIKI Już niedługo zaczynamy ZAPrzyjaźnianie "nowych" z...
Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej To już IV edycja ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o...
Konkurs graficzny Konkurs na plakat promujący XX edycję konkursu o tytuł...
ZAPpressFoto 2019 Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - pouczają...
Konkurs wiosenny 14 marca 2019 w CKPie odbył się finał powiatowego...
ZST na 43. Biegu Piastów Tegoroczny Bieg Piastów, w którym uczestniczyli także...
Zakręceni 7 raz :) Siódma edycja zbiórki „Nakręć się na pomoc dla Hani” to...
DEUTSCH IST IN 2019   27.02.2019 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka...
SWISS TALENT FORUM 2019 W dniach od 6 do 9 lutego Bogumił Skoczylas i Grzegorz...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

Sukces goni sukces...

W niedzielę, 2 kwietnia, w warszawskim Koperniku zakończył się Festiwal Młodych Badaczy "Odkrycia", podczas którego uczniowie prezentowali swoje odkrycia i projekty naukowe. Wyłoniono na nim także zwycięzców polskiej edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS. Latem pojadą reprezentować Polskę w europejskim finale do Tallinna.
Konkurs prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Mogą w nim brać udział uczniowie w wieku od 14 do 21 lat. W finałach odbywających się corocznie, późnym latem, rywalizuje około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów. Udział w konkursie to zwykle wspaniały początek kariery akademickiej.
Polska po raz pierwszy wzięła udział w tym konkursie w 1995 roku. Dotychczas międzynarodowe jury nagrodziło 37 projektów z naszego kraju, łącznie 46 uczniów.
W konkursie wziął udział również Jakub Jędrzejewski, uczeń klasy 2M1, autor pracy „Półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie”. Jego praca została doceniona przez jury konkursu i nagrodzona II miejscem. 
Z kolei 7 kwietnia odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(X)PLORY we Wrocławiu, podczas którego nasi uczniowie przedstawili swoje projekty badawcze i naukowe. Szkołę reprezentowali uczniowie, których projekty przeszły pierwszy etap weryfikacji i zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego.
Grzegorz Gorzaniak i Bogumił Skoczylas zaprezentowali projekt badawczy pod tytułem „Optymalizacja procesów produkcyjnych za pomocą problemu komiwojażera”. W swojej pracy pokazali, jak można zoptymalizować o kilka procent proces obróbki detalu na wykrawarkach, rozwiązując problem z matematyki dyskretnej. W tym celu napisali odpowiedni program, który testowali w firmie ZAP–Kooperacja.
Z kolei Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz zaprezentowali projekt naukowy „Microwave Resonant Cavity Thruster (MRCT), silnik mikrofalowy”. Uczniowie zbudowali innowacyjny silnik podobny do silnika EmDrive Rogera Shawyera. Silnik jest zasilany mikrofalami i może być wykorzystany do korygowania toru ruch satelity w kosmosie. Nasz zespół jest pierwszym w Europie Środkowej, który zbudował ten silnik. Dalsze badania nad silnikiem będą prowadzone na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnice Poznańskiej.
Zaprezentowane projekty zostały bardzo wysoko ocenione, a Kuba i Michał otrzymali akredytację do Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w październiku w Gdyni. Opiekunem naukowym projektów był pan Paweł Sobczak. Serdecznie gratulujemy chłopakom i trzymamy kciuki na finale konkursu.
Paweł Sobczak


1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information