Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Zespół Szkół Technicznych kuźnią Europassów Zespół Szkół Technicznych już od wielu lat...
Pietruszka? Nie! Srebro! Grudzień przyniósł nam sporo emocji sportowych, ale też...
ChwaZSTek 91 Kolejny numer szkolnego pisma przed Wami. Tym razem...
Mała grupa w wielkim mieście Czyli graficy w Warszawie... 11 grudnia 2018 roku...
Do serca przytul psa W pierwszym tygodniu grudnia zawieźliśmy do schroniska...
O włos... W czwartek, 29 listopada, w Zespole Szkół Ekonomicznych...
ZAPowicze śpiewają Już po raz szósty odbył się w murach III LO konkurs...
#KOMÓRKOMANIA W drugim tygodniu grudnia odbędzie się w naszej szkole...
Góra grosza 2018 Już XIX raz rusza akcja Towarzystwa Nasz Dom – Góra...
Pan Tadeusz w ZAPie “Litwo, ojczyzno moja!” - te słowa zna na pamięć każdy...
Pomaganie jest dziecinnie proste!   Startujemy z naborem wolontariuszy na 27. Finał...
Niech żyje POLSKA! W piękną listopadową jesień łatwiej obchodziło się...
Zapraszamy do konkursu To już szósta edycja konkursu literackiego Turniej...
ARISS 2018 To już ósma… konferencja ARISS w Polsce. 20...
Hubertus w październiku! Uczniowie klasy 2i2 postanowili uczcić długowieczną...
Sto lat szkoło! Uroczystości rocznicowe czterdziestolecia budynków...
Kolor ma znaczenie Wiadoma rzecz - stolica... a w niej tyle ciekawych...
MiZSTer 2018 finał Niełatwo było zorganizować w nowej szkolnej...
Nauczycielu mój... Nauczycielu mój... jakimi słowy podziękować Ci za...
Złoto… i nie tylko… podarowała ŚwiZSTakom jesień na górskich szlakach. 5, 6...
Nowy rok szkolny – nowe doświadczenia? Oczywiście, że TAK.  Przekonali się o tym uczniowie z...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Cyfrowobezpieczni

ARISS 2018

To już ósma… konferencja ARISS w Polsce.

20 października w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 8. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 80 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 13 wykładów i prezentacji.

Podobnie, jak w poprzednich latach, konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Starosty Ostrowskiego. Honorowym przewodniczącym konferencji był Gaston Bertels ON4WF, były przewodniczący ARISS oraz ARISS Europa, który w tym roku przygotował dla nas swoją prezentację. Przedstawił w niej aktualne problemy, którymi zajmuje się ARISS i działania związane z ich rozwiązywaniem.

Ponieważ w konferencji uczestniczą w dużej mierze osoby niezwiązane z radioamatorstwem, kolejny prelegent – Armand Budzianowski SP3QFE, mentor ARISS Europa, członek grupy technicznej ARISS HTT i reprezentant naszego regionu w ARISS International – przybliżył słuchaczom, czym zajmują się krótkofalowcy oraz na czym polega uprawiane tego hobby. Przedstawił też zadania i struktury organizacyjne ARISS, a także działalność grupy wolontariuszy w Polsce. Ponadto wprowadził uczestników w zagadnienia związane z organizacją łączności ARISS w szkole.

Z satysfakcją należy odnotować fakt, że w tym roku w Polsce przeprowadzono dwie łączności w ramach programu ARISS. O pierwszej z nich, która miała miejsce 26 kwietnia 2018 roku w Buczku, opowiadał Krzysztof Pokorski SQ7IQA – inicjator i koordynator tego przedsięwzięcia. Bezpośrednie połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną zapewnili krótkofalowcy z klubu SP7KYL. Jak pamiętamy, łączność nie doszła do skutku w pierwotnie zaplanowanym terminie, udało się to dopiero półtorej godziny później, podczas następnego przelotu ISS. Na podkreślenie zasługuje fakt, że maksymalna elewacja podczas tego drugiego przelotu wynosiła tylko 11 stopni! Ale bardzo dobre przygotowanie i wyposażenie radiostacji oraz doświadczenie jej operatorów spowodowało, że  łączność przebiegła bardzo sprawnie i udało się zadać astronaucie wszystkie zaplanowane pytania oraz uzyskać na nie odpowiedzi. W programie, oprócz uczniów ze szkoły w Buczku, uczestniczyli też uczniowie ze szkół w Zelowie i Łasku – wspólnie przeżywali ten dzień uczniowie szkół podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. W swoim wystąpieniu Krzysztof omówił przygotowania zarówno od strony technicznej, jak i edukacyjnej do tej łączności.

Niespełna miesiąc później miała miejsce jubileuszowa, bo 20. łączność ARISS z Polski. W dniu 23 maja, uczniowie z Poznania, dzięki wsparciu krótkofalowców z klubu SP3YOR, za pomocą stacji telemostowej ARISS – W6SRJ mogli porozmawiać z astronautą. O przygotowaniach edukacyjnych do tego wydarzenia opowiadali p. Agnieszka Tokarczuk – pomysłodawczyni zorganizowania łączności ARISS w Poznaniu oraz Olgierd Pilarczyk SQ3SWF. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia pogłębiali swoją wiedzę o kosmosie w trakcie programu realizowanego przez całą szkołę pod hasłem „Kosmiczna szkoła”. Program edukacyjny obejmował także wykłady i warsztaty naukowe, w których brała udział grupa chętnych uczniów. Bardzo ważnym elementem przygotowań do łączności były zajęcia wprowadzające wychowanków w tajniki krótkofalarstwa. Uczniowie uczestniczyli też w kilku międzynarodowych programach i działaniach edukacyjnych związanych z „kosmiczną” tematyką.

Drugą sesję konferencji rozpoczął pan Wiktor Niedzicki – znany dziennikarz, wielki popularyzator nauki. W swoim wystąpieniu opowiadał, w jaki sposób błędy wpływały na postęp, nie tylko w fizyce. Dlaczego, mimo pomyłek, a czasem zwykłej nieuczciwości, nauka rozwija się i z każdym rokiem wiemy więcej o budowie materii i budowie Wszechświata. Trzeba przyznać, że wykład wywarł duże wrażenie na wielu uczestnikach konferencji.

Z kolei Armand Budzianowski SP3QFE, starał się uświadomić słuchaczom, że gdyby nie było łączności radiowej, to nie byłby możliwy podbój kosmosu. W swoim wystąpieniu opowiedział też o przeprowadzonych eksperymentach z wykorzystaniem detektorów CosmicWatch umieszczonych w kapsule balonu stratosferycznego. Detektor promieniowania CosmicWatch może wykrywać różne typy promieniowania, można go zbudować samemu i dość łatwo wykorzystać do własnych programów w szkołach.

Po dwóch latach ponownie gościliśmy na konferencji członków zespołu budującego kolejnego polskiego satelitę PW-Sat2. Grzegorz Gajoch SQ9SAT, Michał Gumiela i Piotr Kuligowski SQ4NOW opowiadali o łączności radiowej satelity ze stacjami naziemnymi. Zespół postanowił przygotować i udostępnić narzędzia umożliwiające odbiór i dekodowanie sygnałów z satelity. Szczegółowe informacje i oprogramowanie zostało udostępnione na stronie www.radio.pw-sat.pl.

O przygotowaniach technicznych do łączności ARISS z wykorzystaniem telemostu opowiadał Leszek Jakubowski SQ3PHA z Poznania. Poruszył wiele ciekawych zagadnień związanych z nagłośnieniem pomieszczeń podczas łączności telefonicznej. Zaprezentował też m.in. telefon konferencyjny oraz eliminator echa, a uczestnicy mogli przekonać się o ich skuteczności działania.

ARISS to międzynarodowa grupa robocza non-profit, która koordynuje i realizuje zadania pozwalające umieścić w przestrzeni kosmicznej, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, radioamatorskie stacje nadawczo – odbiorcze, m.in. do łączności głosowych, cyfrowych i telewizyjnych oraz wykorzystać go na potrzeby edukacji uczniów na całym świecie. Jednym z takich programów jest zaplanowana łączność ARISS (ARISS school contact).

Program ARISS jest realizowany przez partnerów z agencji kosmicznych:

-       Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu - NASA z USA,

-       Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos z Rosji,

-       Europejska Agencja Kosmiczna - ESA,

-       Narodowe Centrum Badania Kosmosu - CNES z Francji,

-       Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej - JAXA,

-       Kanadyjska Agencja Kosmiczna - CSA,

we współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną AMSAT i organizacjami krótkofalowców zrzeszonymi w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej - IARU, w tym Polski Związek Krótkofalowców – PZK.

Sławomir Szymanowski


 


 

 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information