Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

Artykuły

Previous Next
Stypendium Marszałka Nabór wniosków o Stypendium Marszałka Województwa...
ZAPowicze razem Najbardziej wyczekane rozpoczęcie roku szkolnego...
Finał Olimpiady OITiW 30 czerwca 2020 r. w auli Zespołu Szkół Technicznych...
Pitching filmowy ZAPowiczów 2 marca 2020 roku grupa ZAPowiczów uczestniczyła w...
Deutsch ist in 2020   W piątek 28 lutego 2020 r. w IV LO odbył się XVI...
Boszkowo W związku z konsekwencjami pandemii i nieustającym...
Pączek dla Afryki 20.02.2020 r.,  w "Tłusty Czwartek", nasza szkoła po...
Turniej Opowiadań 2020 We wtorek 18 lutego 2020 roku w Zespole Szkół...
Warsztaty SIR 11 lutego br. w sali konferencyjnej odbyło się...
Pomoc braciom mniejszym Wspaniały odzew szkolnej społeczności na zbiórkę dla...
Za rok musi być złoto! Kolejny rok z rzędu siatkarze ZST osiągnęli sukces. Po...
Matematyczna Liga Mistrzów W poniedziałek, 2 grudnia, zapowskie pierwszaki...
MOC ŻYWEGO OBRAZU 28 listopada 2019 roku w Centrum Kształcenia...
ZAPpressFoto 2019 Przypomnienie! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc...
Żywa lekcja historii 12 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się...
Finał rejonu w piłkę ręczną Kolejny sukces sportowy naszych uczniów. Tym razem, pod...
EVS W Zespole Szkól Technicznych narodziła się nowa...
28 FINAŁ WOŚP Łapiemy wiatr w żagle i rozpoczynamy nabór do szkolnego...
Redemptoris Missio Zakończyliśmy akcję zbierania środków opatrunkowych dla...
Akademia Fact-Checkingu Jak w codziennym zalewie informacji odróżnić prawdę od...
VII Turniej Opowiadań Szczęśliwa siódma edycja konkursu literackiego Turniej...

fotogalerie

Czas zawodowców BIS

FILMOTEKA

praktyki zagraniczne

Biuletyn BIP

Zespół Szkół Technicznych kuźnią Europassów

Zespół Szkół Technicznych już od wielu lat systematycznie współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim, czego owocem są liczne staże zagraniczne, odbyte w ramach zorganizowanych europejskich ścieżek kształcenia zawodowego. Są to wyjazdy, zorganizowane na mocy umowy między krajową instytucją wysyłającą, czyli ZST i Starostwem - a zagranicznym partnerem, organizującym praktyki po stronie Niemiec i Anglii.

Mamy już za sobą wiele projektów. Obecnie bierzemy udział w dwóch projektach, tj. szkolnym, w ramach Programu ERASMUS+ oraz powiatowym, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekty te trwają już od roku 2017 a finał osiągną w maju 2019. W tym czasie praktyki odbędzie w sumie 180 uczniów naszej szkoły, co stanowi prawie jedną czwartą wszystkich uczniów uczęszczających do ZST. Przygotowanie tak licznych praktyk zagranicznych zawdzięczamy ścisłej współpracy między Referatem Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, a dyrekcją i nauczycielami języków obcych Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Zanim finalnie dojdzie do wyjazdu naszych podopiecznych na wyczekiwane staże, sztab ludzi intensywnie pracuje nad dokumentami, aby wszystko mogło być złożone na czas, a wyjazd zakończył się sukcesem. Piątkowa ceremonia wręczenia Europassów-Mobilność była przysłowiową wisienką na torcie. Europass jest Inicjatywą Komisji Europejskiej. Został przyjęty decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 15 grudnia 2004 r. i obowiązuje od dnia 1 stycznia 2005 r. Ma określać jednolite ramy wspólnotowe dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji jego posiadaczy. Europass stwarza możliwości nauki i pracy w Europie i zwiększa szanse absolwentów na rynku pracy. Ponadto w nowatorski sposób umożliwia każdemu obywatelowi Europy zaprezentowanie kwalifikacji i umiejętności zawodowych w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie. Na Europass składa się portfolio 5 dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy, z których nasi stażyści mają już pierwsze trzy, a pozostałe dwa mogą otrzymać, studiując na uczelni wyższej. Są to: Europass – CV, Europass – Paszport Językowy, Europass – Mobilność, Europass – Suplement do Dyplomu oraz Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe. Dwa pierwsze dokumenty (Europass-Curicullum Vitae (CV) oraz Europass-Paszport Językowy) uczniowie wypełnili samodzielnie, pod nadzorem nauczycieli przygotowujących ich do wyjazdu, zaś trzy pozostałe (Europass-Mobilność, Europass-Suplement do Dyplomu oraz Europass-Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe) wypełniają i wydają uprawnione do tego instytucje. Europass-Mobilność, który nasi stażyści już otrzymali, jest standardowym dokumentem europejskim, który ma na celu przedstawienie szczegółowych informacji na temat wiedzy, kompetencji i umiejętności nabytych w innym kraju europejskim. Dokumentuje poziom zdobytej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Dokument Europass -Mobilność służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, realizowanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego, tj. europejskiej ścieżki kształcenia, powstałej w wyniku podpisania umowy między krajową instytucją wysyłającą (np. szkołą, uczelnią czy urzędem) i zagranicznym partnerem przyjmującym, określającej treść, cel i czas trwania wyjazdu, a także jego sposoby monitorowania i aspekty praktyczne. Jest to szczególnie ważne dla osób poszukujących pracy w Europie, którym zależy na uznaniu ich kwalifikacji przez instytucje i organy innych państw. Nasi młodzi mechatronicy i przyszli eksperci od energii odnawialnej najczęściej wyjeżdżają do Hildburghousen i Rohr-Kloster w Niemczech. Z kolei informatycy, elektronicy i graficy zdobywają nowe kwalifikacje w Plymouth, Bristolu, Totnes i Exeter. Ci pierwsi odbywają praktyki w centrach szkoleniowych i pracują na najnowszym sprzęcie tj. obrabiarkach sterowanych numerycznie lub instalują ogniwa fotowoltaiczne. Partnerzy brytyjscy zapewniają staż w różnych firmach na terenie wybranego miasta. Uczniowie pracują osobno i mieszkają osobno u angielskich rodzin. Wymaga to od nich biegłej znajomości języka, zarówno zawodowego, jak i radzenia sobie w codziennej komunikacji z Anglikami. Jak sami przyznają, w ankietach ewaluacyjnych, wyjazd na staż to szkoła życia. Nie tylko poprawili swoje umiejętności i kompetencje zawodowe, ale także nauczyli się jak prowadzić firmę w Anglii, co jest pożądane przez pracodawców. Prawie 80% przyznaje, że nigdy wcześniej nie było za granicą. Wielu z nich po raz pierwszy leciało samolotem, przełamując swój strach. Jeśli chodzi o zdobyte sprawności i umiejętności językowe, większość z nich ocenia je dziś bardzo wysoko. Przyznają, że opanowali bogate słownictwo i kolokwialne zwroty potrzebne w codziennym porozumiewaniu się w sposób naturalny, poprawiając przy tym swój akcent.

Wielu zaczęło myśleć po angielsku, nie zastanawiając się nad czasochłonnym tłumaczeniem. Szlifując język w rodzimym środowisku nabrali pewności i zrozumieli, że ich nauka nie poszła w las. Nie można przy tym pominąć trudnych do zbadania korzyści kulturowych, światopoglądowych, doświadczeń życiowych w obcym kraju. Wielu przełamało bariery młodzieńczego lęku przed nowym, innym i nieznanym środowiskiem. Dowodem są studia z językie angielskim jako wykładowym, a także coraz liczniejsze wyjazdy naszych uczniów na zagraniczne uczelnie. Czterech naszych absolwentów studiuje w Wielkiej Brytanii i Irlandii, na uniwersytetach w Aberystwyth i Cork. Dlatego też od dwóch lat organizujemy spotkania informacyjne z przedstawicielami tych uczelni. Wyjazdy na zagraniczne staże potwierdzają znaną wszystkim sentencję, że podróże kształcą i poszerzają horyzonty myślowe. Uczą otwartości, tolerancji i dają odwagę do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim dzięki otwartości dyrekcji i zaangażowaniu nauczycieli otwiera swoim uczniom okno na świat, aby nie tylko na dokumencie Europass-Mobilność, ale i we wlasnej świadomości absolwenci tej szkoły zawsze już czuli się obywatelami Europy.

Zbigniew Stachurski


 


 

1.png2.png3.png4.png5.png5a.png6.png7.png8.png9.pngfooter_kalisz.pnglogo_spoleczna.png

Strona używa plików cookies (ciasteczek).

Informacje o ciasteczkach. ..........................................Akceptuj cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information